Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

útok na velikonoce

Počet obětí na Srí Lance stoupl na 290. Nejméně 500 lidí je zraněných

Počet obětí nedělních teroristických útoků na Srí Lance stoupl na 290, uvedla agentura Reuters s odvoláním na policejního mluvčího. Dalších nejméně 500 osob je zraněných. Mezi mrtvými je 36 cizinců, podle české diplomacie zřejmě žádní Češi. V souvislosti s útoky bylo zatčeno zatím 24 podezřelých.

Podle srílanského ministerstva zahraničí jsou mezi oběťmi tři Indové, dva Turci, jeden Portugalec, tři Britové a tři osoby, které měly zároveň britské a americké občanství. Jednu oběť z Nizozemska potvrdil na svém twitteru nizozemský ministr zahraničí Stef Blok, jeden mrtvý pocházel podle agentury Reuters z Číny. Srílanské ministerstvo zahraničí uvedlo, že v nemocnicích je 19 zraněných cizinců.

 

Terčem dnešních útoků byly tři kostely a tři luxusní hotely, jedna ubytovna a policisté. Až na jeden útok na východě ostrova se ostatní soustředily na hlavní město a jeho okolí. Policie v noci na pondělí zneškodnila nedaleko letiště v metropoli Kolombu podomácku vyrobenou výbušninu, uvedla agentura AFP. Bombu objevili na silnici vedoucí k hlavnímu terminálu letiště.

 

Podle náměstka ministra obrany Ruvana Vidžavardeneho většinu útoků spáchali sebevražední atentátníci. Policisté zatím zatkli čtyřiadvacet podezřelých. Muži byli zadrženi na dvou místech v Kolombu a jeho okolí, všichni jsou údajně členy stejné radikální skupiny, napsala agentura AFP.

 

 

Srílanské úřady vyhlásily v neděli zákaz vycházení, ten v pondělí ráno zrušily. Do odvolání zůstanou zavřeny univerzity, v pondělí a v úterý mají být zavřeny všechny školy.

 

Arcibiskup z Kolomba kardinál Randžit zrušil všechny nedělní velikonoční bohoslužby v okrsku hlavního města a vyzval, aby viníci byli "nemilosrdně potrestáni".

 

Na Srí Lanku míří projevy soustrasti z celého světa, včetně České republiky. Soustrast vyjádřili i předseda Evropské komise, prezidenti Spojených států, Francie či Ruska, německá kancléřka či britská premiérka. Zármutek dal najevo i papež František.

 

 

Podle dosavadních zpráv českých úřadů útoky nepostihly české občany, jichž je podle odhadů nyní na ostrově 300 až 400.

čtk TN.cz