zamítnutá žádost

Po vraždě tchána žádal milost. I v obci mu zkoušeli pomoct, neuspěl

Téma:

Antonín Pospíšil (68), který před 2,5 lety zastřelil v Bedihošti na Prostějovsku svého tchána, zůstane ve vězení. Se žádostí o milost se obrátil na prezidentskou kancelář, ta mu ale nevyhověla. Pospíšil zoufalým činem ukončil desítky let trvající spory se svým tchánem. Za jeho omilostnění se tehdy v petici postavila velká část obce.

Od loňského léta Antonín Pospíšil obývá jednu z cel břeclavské věznice. Právě tam si odpykává třináctiletý trest za vraždu. Doufal, stejně jako jeho manželka, že se na svobodu dostane dřív. S prosbou o prezidentskou milost ale neuspěl.

 

"Pan prezident mu odepsal něco v tom smyslu, že to teď má na starosti ministerstvo spravedlnosti. Takže prostě se nic nebude dít. Žádná milost, nic takového," prohlásila manželka muže.

 

Antonín Pospíšil se k vraždě přiznal, tvrdil ale, že svou manželku zachránil před smrtí. Pětaosmdesátiletý tchán byl i podle místních tyran.

 

 

Po posledním útoku, předloni v polovině března, vzal Antonín Pospíšil podomácky vyrobenou zbraň a skoncoval s tchánovým životem. "Střelil jsem ho do spánku v tu chvíli. Aniž jsem se zastavil, tak jsem ho obešel z druhé strany, nabil jsem znovu pistoli a teď jsem viděl před očima ten strhaný, zničený obličej vlastní manželky. Střelil jsem ho do druhého spánku," popsal, jak se událost seběhla.

 

Zatímco Pospíšil skončil ve vězení, jeho žena se stará o rodinný dům v Bedihošti. Je nemocná, má problémy se srdcem a doufá, že manžel uspěje alespoň s krátkodobým přerušením trestu.V jeho případě je to maximálně na deset dnů.

 

"Alespoň by pomohl nařezat dřevo a nachystat na zimu, protože topím hlavně dřevem a to je pro mě největší zátěž," sdělila manželka.

 

Ani krátkodobé přerušení trestu ale není jednoduché. Navíc není v kompetenci ředitele věznice - posvětit ho musí odborná komise.

Petr Zapletal/ lud TN.cz