rady a tipy

Po zimě padla na lidi jarní únava. Odborníci radí, jak s ní zatočit!

Téma:

Začíná jaro a s jeho příchodem se u mnohých z nás projevuje typická jarní únava. Podle odborníků je to ale naprosto přirozené. Důvodem je hlavně změna počasí a prodloužení denního světla. Proti únavě i změnám nálad se ale prý dá snadno bojovat. Jaké rady nám dávají psychologové?

Citlivost na změny počasí, závratě, podrážděnost, bolesti hlavy, a – bez ohledu na množství spánku – nekonečná ospalost. To jsou nejčastější příznaky jarní únavy. Podle průzkumů trápí každého druhého.

 

Podle odborníků nejde o nic, co by neznali i naši předci. Imunitní systém je po zimě vyčerpaný. Mění se délka dne, teploty, výdej i příjem energie. S tím souvisí i změny psychické.

 

"To tělo se naučí a bez naší vůle a našeho vědomí prostě reaguje na to, co se děje kolem něj - třeba i na ta roční období. Neradujeme se tolik spontánně, nehrneme se do různých aktivit," vysvětluje psycholog Karel Humhal.

 

S jarní únavou mají prý problémy hlavně děti a senioři. Ale také lidé, kteří zejména v zimě nežijí zdravým životním stylem. V zimě se nehýbou, jedí těžká a nezdravá jídla a chlad zahání alkoholem.

 

Pokud na vás jarní únava padne, pomůže několik jednoduchých rad. "Nepřepínat se, neponocovat, neflámovat, odpočívat a taky třeba aktivně cvičit přiměřeně svému věku," radí Humhal. Důležitá je samozřejmě i strava. Zásadní je doplnit vitamíny, které jsme přes zimu zanedbávali - například vitamín C, B a D. Ne ale ve výživových doplňcích - nýbrž v zelenině.

 

 

"Rozhodně maximalizovat jarní zeleninu. Zapomenout, že je tady nějaká zahraniční, cizokrajná. Máme tady jarní cibulku, máme tady všechno, co je zelené. Tam najdeme vitamín C, tam najdeme hodně vody," říká výživový poradce Ivan Mach.

 

K jaru patří i půst a jiné detoxy. Mezi ty nejznámější patří zeleninové, ovocné a nebo ty, při kterých se pije pouze čistá voda. To ale odborníci nedoporučují. "Myslím si, že zcela bezproblémové je mít jakýsi jednodenní půst, jednou za týden. Pustit se třeba do jednoho dne se zeleninovými džusy," radí Mach.

 

"Doporučoval bych stálé pití vody, v co nejvyšším množství. Když člověk totiž najednou začne pít větší množství vody, tak pak funguje jako průtokový ohřívač. Čili najednou najet z nějakých dvou litrů na pět litrů, to je riskantní. A je to změna, na kterou se těžko adaptujeme," dodává Mach.

 

K zahnání jarní únavy je důležitý i sport. Je dobré tak využít první vyjížďky na kole, procházky a nebo třeba protažení v posilovně.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Kristýna Šimánková, sei TN.cz