Bylo to nedorozumění

Obyvatele Zlína vyděsil mladík se samopalem. Mířil na veletrh

Zdeněk Čík
Zdeněk Čík
Publikováno 31. 10. 2019

V centru Zlína se ráno konaly velké policejní manévry. Odstartovala je informace o mladém muži, který šel městem a v rukou měl samopal. S ním pak vstoupil do zaplněného kongresového centra, kde se koná veletrh práce a vzdělávání. Drama skončilo poté, co přivolaní policisté zjistili, že zbraň je nefunkční.

Maskovaní a ozbrojení policisté zasahovali ve zlínském kongresovém centru letos už podruhé. Poprvé na jaře, když nacvičovali zásah proti nebezpečnému pachateli, tzv. aktivnímu střelci. Na místo se vrátili po půl roce, jenže čtvrteční výjezd cvičením nebyl.

 

Policii zalarmovala žena, která si všimla spěchajícího mladíka. V rukou držel samopal vzor 58, který se před lidmi snažil schovávat. Vešel do budovy a ztratil se v davu, krátce nato začaly manévry.

 

"Operační důstojník požádal o pomoc policisty z okolních obvodních oddělení, z pohotovostního a eskortního oddělení, psovody. A požádal o pomoc také policisty ze specializovaných složek z různých částí republiky," uvedla policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

 

Policisté, kteří vtrhli do kongresového centra, zbraň hned zajistili a prověřili. "Jedná se o zbraň, která slouží jako učební pomůcka, je znehodnocená, tudíž není nebezpečná," vysvětlil zástupce Střední odborné školy ochrany osob a majetku Zlín Antonín Prokeš.

 

 

"Naši žáci se s ní učí bezpečnou manipulaci se zbraní a na burze středních škol se používá, abychom veřejnost seznámili s tím, co se na naší škole vůbec dělá," doplnil Prokeš.

 

Útočnou pušku československé výroby, která je velmi podobná ruskému kalašnikovu, dostal za úkol přinést ze školního kabinetu 17letý student. "Zbraň, kterou student přenášel, byla nesena skrytě, a šel v doprovodu učitele. My jsme zvolili tuto cestu proto, že naše škola sídlí asi 300 metrů od kongresového centra," sdělil Prokeš.

 

Policisté a strážníci opustili kongresové centrum během dvaceti minut.

epa TN.cz