Rychlé změny

Počasí léto nepřipomíná. Expertka řekla, kdy se dočkáme tepla a slunce

Slunečné počasí
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
9.7. 2020 9:25
Téma:

Déšť, pak sluníčko, následně bouřky a dokonce místy i mráz. Počasí se v posledních dnech mění závratnou rychlostí a zatím to nevypadá, že bychom se dočkali delšího období s opravdu letními teplotami a azurovou oblohou. Kdy se to změní?

Že je letošní prázdninové počasí bláznivé a jako utržené ze řetězu, potvrdila na dotaz TN.cz i meteoroložka Dagmar Honsová. "Teplé jihozápadní proudění rychle střídá studený vzduch od severozápadu a přes Česko postupují v rychlém sledu studené fronty, teplé fronty a na několik hodin se sem rozšíří výběžek vyššího tlaku vzduchu," popisuje Honsová.

 

A také teploty jsou nižší, než je běžné. V tomto týdnu na dvou místech dokonce mrzlo! "V úterý a ve středu teplota na Šumavě – na Horské Kvildě a na Rokytské slati - klesala pod bod mrazu," přiblížila expertka.

 

Paradoxně je tak nyní občas teplota vody v přírodních nádržích, která se pohybuje v rozmezí 20 až 22 stupňů, vyšší než teplota vzduchu.

 

 

Počasí se trochu "zletní" příští týden, vyhráno ale ještě není. "Příští týden přinese ustálenější počasí s letními teplotami – nejčastěji mezi 22 až 27 °C, ale s přeháňkami musíme počítat v jeho počátku ojediněle, postupně místy a přidají se i bouřky. Ani v poslední červencové dekádě si od přechodů frontálních systémů neodpočineme," varuje Honsová.

 

Zatím podle ní tedy všechno nasvědčuje tomu, že dlouhodobě slunečného počasí a tropických teplot se nedočkáme dřív než na začátku srpna.

 

Pusťte si předpověď počasí ze Snídaně s Novou:

 

TN.cz