měsíční výhled

Se zářím přichází velký zlom počasí. Ochlazení a déšť. PŘEDPOVĚĎ

Déšť
Zdroj: TN.cz
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
31.8. 2019 15:31

První zářijový týden se po posledním horkém srpnovém týdnu silně ochladí, bude zataženo a lze počítat i s bouřkami. Přesto má být září teplotně nadprůměrné. Tak zní předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Meteorologové svou předpovědí na příští týden příliš nepotěší milovníky slunečného počasí. "Po extrémně teplém posledním srpnovém týdnu nastane u nás začátkem září výrazný zlom v počasí," uvedl ČHMÚ.


Po většinu prvního zářijového týdne má být zataženo s dešti a mohou se objevit i bouřky. Nejvyšší denní teploty zřejmě nepřesáhnout 24 stupňů Celsia, v noci mohou klesnout až k 6 stupňům. S jasnějším počasím lze počítat snad jen ve středu a čtvrtek.


Ovšem celkově má být září podle meteorologů teplotně nadprůměrné, byť jen mírně. V druhém zářijovém týdnu se má vzhledem k tomu prvnímu o něco oteplit, nejvyšší denní teploty mají kolísat mezi 16 a 26 stupni Celsia. Noční minima zůstanou podobná prvnímu týdnu.

 


Mezi 16. a 22. zářím denní maxima se mají pohybovat mezi 16 a 24 stupni, noční minima mezi 6 a 12 stupni. Poslední zářijový týden mají průměrné teploty zase o něco klesnout, nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 12 a 24 stupni. V noci mohou teploty spadnout až na 5 stupňů. Od druhého zářijového týdne se tak dá počítat s postupným a pozvolným ochlazováním.


Nejdeštivější týdny v následujícím měsíci budou hlavně ten první mezi 2. a 9. zářím a třetí mezi 16. a 22. zářím. "Z hlediska celkového množství srážek by mělo být období 2. až 29. září jako celek průměrné," doplnili meteorologové.

 

 

V platnosti jsou výstrahy před horky a bouřkami


Na severu Středočeského kraje, v Ústeckém kraji a na Českolipsku v Libereckém platí až do nedělního večera výstraha ČHMÚ kvůli vysokým teplotám. Ta od nedělního odpoledne zahrnuje celý východ České republiky a navíc část Pardubického a Královéhradeckého kraje.


Od nedělního dopoledne platí kromě Karlovarského kraje a některých okresů v Plzeňském kraji varování i před bouřkami. Ty hrotí až do pondělního rána. Více k obou výstrahám naleznete zde.
 

TN.cz