padající stromy

Hasiči kvůli počasí hlásili čtyřnásobný počet zásahů, vichr se má brzy vrátit!

Petr Zapletal
Petr Zapletal
Aktualizováno 14.2. 2020 14:26
Téma:

V Česku se stále sčítají škody, které způsobily v úterý a ve středu přívaly sněhu a silný vítr. Jen hasiči měli čtyřikrát víc výjezdů než jindy. Zaměstnávaly je hlavně vyvrácené stromy a stržené střechy i konstrukce. Větrné počasí se podle meteorologů vrátí už na začátku příštího týdne.

Někde husté sněžení a první letošní kalamita, jinde popadané stromy, které blokovaly dopravu, nebo řeky hrozící vylitím z břehů, tisíce lidí bez proudu. Hasiči se za poslední dny nezastavili, stejně jako čety energetiků, které opravovaly poničená vedení.

 

"Každý den vyjeli hasiči ke čtyřem stovkám takových událostí. Oba ty dva dny se nejvíc vyjíždělo v Jihomoravském kraji," sdělila mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Studená.

 

Nadprůměrné dešťové srážky zachytily na východě Moravy přehrady. Ty jsou tak třeba ve Zlínském kraji naplněné ze sta procent. To je ale spíš výjimka. Sucho na většině míst trvá dál. Orlické přehradě hrozí, že se ji kvůli minimálním zásobám sněhu na horách během jara nepodaří napustit. Hluboko pod limitem je i jih Moravy.

 

"Na vodní nádrži Výr jsme plni přibližně ze dvou třetin, na vodní nádrži Vranov dokonce jen z poloviny," popsal mluvčí společnosti Povodí Moravy Petr Chmelař.

 

A meteorologové vydatné srážky nečekají. Naopak po pár dnech přijde další obleva. Koncem týdne se teploty přehoupnou přes desítku a po víkendu se přidá silný vítr. "V nárazech může dosahovat až 90 kilometrů za hodinu, od vyšších poloh ty nárazy mohou být až kolem 110 kilometrů za hodinu. Tento vítr už může napáchat škody," potvrdil meteorolog Pavel Šimandl.

 

 

"V současnosti to nevypadá příliš dobře vzhledem k tomu, že zásoby vody ve sněhu jsou prakticky žádné nebo téměř žádné," zhodnotil Chmelař.

 

"Z dlouhodobého hlediska situace není dobrá, pole nejsou pokryta sněhem. To znamená, že bude chybět doplnění zimní vláhy," vysvětlil předseda Agrodružstva Postoupky Jan Hašek.

 

Rekordní škody kvůli suchu hlásili zemědělci v roce 2018. To se podle některých odhadů vyšplhaly až nad deset miliard korun.
 

tn.cz / TV Nova