Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí

Déšť vůbec nepomohl. Extrémní sucho v Česku pokračuje! MAPY

Ivanovice na Hané - obec s nejsušším klimatem dle statistik v ČR
Zdroj: Profimedia

Ani déšť z minulého týdne nepomohl vyřešit sucho, které dlouhodobě trápí Česko. Srážky pomohly pouze zvýšit vlhkost půdy na povrchu, avšak v případě hlubších vrstvev žádné zlepšení nepřinesly. U podzemních vod se podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) sucho ještě zvýšilo. Žádné zlepšení se navíc neočekává.

I přesto, že se Česko dočkalo v minulém týdnu deště, na sucho to nemělo žádný vliv. "Stále je téměř 55 % území ČR postiženo půdním suchem (v předchozím týdnu to bylo více než 60 % území)," vysvětlují meteorologové.

 

Kvůli suchu trpí také vegetace. Nejvíce postiženy jsou jehličnany, a to zejména borovice lesní a smrk ztepilý a místy i modřín opadavý. Borovice navíc na většině území usychají kvůli snížení hladiny podzemní vody.

 

"Sucho momentálně panuje na 56 procentech pramenů a dokonce na 68 procentech mělkých vrtů. Vzhledem k výhledu počasí lze očekávat spíše další pozvolné zhoršování parametrů sucha," varuje ČHMÚ. Například na Ústecku začínají dokonce předčasně žloutnout listy u některých dřevin.

 

Stav sucha v Česku na konci minulého týdne:

 

Stav podzemních vod se dokonce oproti minulému týdnu ještě zhoršil. Větší sucho hlásí v povodí Lužnice, dolní Vltavy, horní Sázavy, Lužické Nisy a Smědé, Odry, Osoblahy, horní a střední Moravy a Jihlavy. Mírné zlepšení přišlo pouze v oblasti soutoku Dyje a Moravy. "V následujícím období lze v celkovém průměru očekávat pokračování poklesu stavu podzemních vod," předpovídají meteorologové.

 

 

V dalších týdnech bude podle ČHMÚ převládat velmi teplé počasí s nejvyššími denními teplotami kolem 30 stupňů Celsia. "Srážky se budou vyskytovat většinou jen ve formě lokálních přeháněk a bouřek," tvrdí meteorologové.

 

Podívejte se na ranní předpověď počasí:

pan TN.cz