V každém koutu jinak

Extrémní výkyvy počasí v Evropě: V Alpách metr sněhu, v Rusku teplo!

Lavinové nebezpečí v rakouských Alpách
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Eva Pavelková
Eva Pavelková
12.11. 2019 12:56
Téma:

V každém koutu Evropy panuje rozdílné počasí. Zatímco ve střední Evropě spadly teploty k nule a mělo by sněžit, v Rusku a části Balkánu je neobvykle teplo. Nad Středozemním mořem se zase tvoří cyklóna a v Alpách by do pátku mohl napadnout až metr sněhu.

Počasí na starém kontinentu ovlivňuje frontální vlna, která tento týden přechází od jihozápadu přes střední Evropu. Do Česka přinesla ochlazení a také první sněhovou pokrývku i v nižších než horských polohách. Sněžit má především v úterý večer a v noci na středu. Více čtěte zde.

 

Dobrou zprávu znamená frontální vlna především pro nadšené lyžaře, kteří už se nemohou dočkat letošní první dovolené v Alpách. Do pátky by mohl na severu Itálie napadnout až metr nového sněhu, ve švýcarské a rakouské části Alp 40 až 50 centimetrů.

 

Frontální vlna má postupovat k severovýchodu, na konci týdne se pak z Atlantiku přesune nad jihozápadní Evropu rozsáhlá tlaková níže. Do střední Evropy tak bude proudit teplejší vzduch, u nás by se na konci týdne mohlo oteplit až na 15 stupňů.

 

 

 

Naopak v Rusku a zbytku východní Evropy panuje neobvykle teplé počasí. Teploty budou tento týden až o 16 stupňů vyšší, než je pro období a oblast obvyklé. Teplo má být především ve čtvrtek v západním Rusku, ale také v balkánských státech a u Černého moře. Informuje o tom portál severe-weather.eu.

 

Počasí v Itálii, na Maltě a v části Řecka ovlivní tzv. medikán - výrazná cyklóna, která se vytvořila nad Středozemním mořem. V Alžírsku už bouře a silný vítr, který přinesla, napáchaly velké škody. Vysoké vlny na moři, významné ochlazení a bouřky čekají meteorologové i ve zmíněných státech jižní Evropy.

Aktuální předpověď počasí pro Českou republiku naleznete ZDE:

 

TN.cz