Bláznivé počasí

V údolí zima, na kopcích sluníčko. Inverze udeřila, padaly rekordy

V Česku udeřila inverze, padaly teplotní rekordy
Zdroj: TV Nova
Petr Zapletal
Petr Zapletal, Petr Brzek
18.12. 2019 22:08
Téma:

Začíná inverzní počasí - zhoršené rozptylové podmínky po ránu působily problémy lidem na mnoha místech. Zatímco v údolích bylo zataženo, lidé ve výše položených místech si užívali sluníčka. Na většině stanic dokonce padaly 30leté rekordy. V Mořkově na Novojičínsku naměřili skoro 18 stupňů Celsia.

Středeční dopoledne - Zlín se v údolí utápí v inverzi. To největší zlínské sídliště, které je na kopci, zahřívají paprsky a teploměr se tu na slunci šplhá ke dvacítce. Sotva patnáct kilometrů vzdálený Holešov má v ten samý čas teplotu jen dva stupně nad nulou. Obdobně jsou na tom mnohá další místa.

 

Je deset hodin dopoledne. Inverze trápí východní Čechy, včetně centra Pardubic.Počasí je tak v těchto dnech plné extrémů. Kde inverze vítězí, je i odpoledne těsně nad nulou.

 

"Nejvíc ohrožení tou situací jsou malé děti, senioři, starší pacienti a lidé, kteří trpí chronickými plicními onemocněními," vypočítává primář zlínské nemocnice Gustáv Ondrejka.

 

Poslední jmenovaní by raději měli zůstat doma a vycházet jen minimálně. Naopak tam, kde se inverze protrhá, šplhají teploty už od úterý hodně vysoko.

Rekord padl třeba v Novém Městě pod Smrkem - teplota tam vystoupala na šestnáct celých čtyři desetiny stupně. Rekordy mají znovu padat ve čtvrtek i v pátek. To je katastrofa pro provozovatele lyžařských areálů. Kdo nestačil před víkendem vysněžit sjezdovku technickým sněhem, má smůlu.

 

Mírné ochlazení k nám dorazí až o víkendu. Pokud vyjde předpověď meteorologů, zima i s mrazy se potom vrátí mezi svátky.

Související témata:
pez TN.cz