hodí se vědět

Pocení či plynatost? Takhle se trapných projevů těla zbavíte!

Pocení
Zdroj: oficiální zdroj
Pocení (ilustrační foto)
Téma:

Řídnoucí vlasy, pocení nebo páchnoucí nohy, to jsou jen některé z tělesných projevů, za které je nám mnohdy trapně. Všechny ale mají svou příčinu a dá se s nimi bojovat. Přečtěte si, jak na to.

Zažloutlé zuby

Je to především jídlo, pití a kouření, které žloutnutí způsobuje, píše ve velkém přehledu web Daily Mail. Pravidlo odborníků zní jasně: "Co vám může ušpinit tričko, to vám může ušpinit i zuby." Překvapením může být, že daleko víc než káva škodí zubům čaj. Jen si vzpomeňte jaké skvrny na hrníčku způsobí po 20 minutách černý nebo bylinkový čaj. 

 

Na trhu je naštěstí celá řada bělících prostředků, včetně nejnovějších bělících pásků.Pokud ale nejste fanoušky chemie, nezoufejte. Vybělit zuby si můžete i pomocí jahod nebo jedlé sody. Více o přírodním bělení zubů si přečtěte tady.

 

 

Zápach z úst

Zápach z úst se občas nevyhne nikomu, problém je, když nás trápí každý den. Mnoho lidí neví, že ho způsobují přísné diety a intenzivní cvičení. Přemíra cvičení totiž vede k dehydrataci a tím pádem i k nižší produkci slin, které čistí ústa od plaku a bakterií.

 

Zápachem z úst mohou více trpět také ti, kteří ráno nesnídají. Snídaně totiž stimuluje tvorbu slin, kterých máme po nočním spánku nedostatek. Z úst samozřejmě zapáchá i těm, kteří si pravidelně nečistí zuby. Bakterie štěpící částečky jídla uvolňují páchnoucí plyny sloučenin síry.

 

Jak se tedy se zápachem z úst vypořádat? Pijte více vody. Rychlým pomocníkem je nanést zubní pastu na kousek látky a přetřít si jím zuby, snížíte tak bakteriální zátěž. Obecně se vyhýbejte výrazně chutnajícím potravinám jako česnek, cibule nebo káva. Nahraďte je mrkví nebo jablky a kyselými potravinami, které stimulují produkci slin. Pomohou také bylinky, na zápach je vhodný kopr, petrželová nať, fenykl, z koření pak skořice, kardamon nebo hřebíček.


 

Vypadávání vlasů

Každý den ztratíme asi 100 vlasů, většinu při mytí a česání. Zvláště u mužů je ale běžné plešatění. Tu způsobuje přemíra mužských hormonů, které oslabují vlasové folikuly. Muži se proti plešatění mohou alespoň částečně bránit dostatečným příjmem bílkovin, železa a komplexním sacharidů.

 

Ženy obvykle netrpí tím, že by se jim na hlavě vytvořila obří lysina, i na ně ale působí mužské hormony v těle. Ty způsobují, že nově narostlé vlasy jsou stále slabší a nedosahují takové délky jako dřív. Řešením může být změna hormonální antikoncepce s nižším obsahem mužských hormonů, pokud ji žena užívá.

 

 

Plynatost

Nadýmání je téma, o kterém je mnoha lidem trapné mluvit, a to dokonce i se svým lékařem. Ve skutečnosti každý člověk denně vyprodukuje mezi 500 ml a 2 litry plynu. Střevního plynu existují dva zdroje - vzduch, který jste spolkli (například když rychle jíte, žvýkáte žvýkačku, kouříte) a plyny produkované působením bakterií v tlustém střevě. Bakterie v tlustém střevě jsou nezbytné při trávení sacharidů. Největším producentem plynu je potom sacharid s názvem rafinóza, který je obsažen třeba v zelí či brokolici. Nepříznivě působí také cibule nebo avokádo.

 

První pomocí při plynatosti jsou tabletky živočišného uhlí, které obsahují mikroskopické póry pohlcující páchnoucí plyny. Řešením je také nasazení FODMAP diety, kdy vynecháváte ty potraviny, jejichž sacharidy se v těle špatně absorbují.


Dámský knír

Jedna žena z deseti trpí podle průzkumu nadměrným ochlupením v obličeji. Podle lékařů to často souvisí s nesprávnou funkcí vaječníků a hormonální nerovnováhou, konkrétně zvýšenou produkcí mužských hormonů. Nadměrné ochlupení má tendenci se vyskytovat na bradě, nad horním rtem, licousech, hrudi a vnitřní straně stehen.

 

Tento problém není radno podceňovat, nejedná se totiž jen o kosmetickou záležitost. Často může poukazovat na závažnější hormonální poruchy či rakovinu vaječníků nebo nadledvin. Ženy by měly okamžitě vyhledat lékaře, pokud se u nich vousy objeví z ničeho nic v posledním půl roce.

 

 

Lupy

Lupy jsou nepříjemná ale poměrně běžná součást života. Mohou být způsobeny čímkoli od stresu až po mytí vlasů. Tvoří se tehdy, když je přirozený cyklus obnovy pokožky něčím urychlen. Na hlavě pak zůstávají odumřelé kusy kůže, které se následně odlupují.

 

Naše kůže je pokryta ochrannou vrstvou z potu a kožního mazu, která zabraňuje množení bakterií, které loupání zapříčiňují. Nemoc, stres, hormonální změny a strava mohou tuto vrstvu poškodit. Řešením je použití vhodného šamponu proti lupům, který hydratuje a zklidňuje, obsahuje vitamíny a antibakteriální složky.

 

 

Pocení

Hlavní příčinou pocení je podle odborníků to, že příliš pijeme. Měli byste tedy pít jen tehdy, když máte žízeň. Hodně se potí také lidé, kteří chodí do posilovny, a to i když necvičí. Obecně je ale pocení normální v teple, při výkonu či ve stresu - pocením se totiž tělo ochlazuje.

 

Jenže čeho je moc, toho je příliš a když už se potíme i při sledování televize, někde je problém.Tím může být stres, vysoký obsah bílkovin v těle nebo reakce na určitý typ léku. Odborníci v první řadě radí snížit příjem tekutin - optimální množství poznáte podle barvy moč, pokud je tmavá, pijete málo. Uvolněte se, snažte se snížit stres a zkuste použít antiperspirant. Nejkrajnějším řešením je botoxová injekce do podpaží, která potní žlázy dočasně umrtví.

 

 

Tělesný pach

Každý člověk má svůj specifický pach, někteří lidé jsou ale cítit víc než jiní. Na vině přitom není nedostatečná hygiena. Tělesný pach produkují apokrinní žlázy, které se rozvíjejí v průběhu puberty a uvolňují vonné chemické látky zvané feromony. Nicméně pot z apokrinních žláz obsahuje velké množství bílkovin, které rády a snadno štěpí bakterie na kyseliny uvolňující zápach.

 

Jediným způsobem, jak nepříjemný zápach potlačit, je pravidelné mytí, výměna oblečení a používání deodorantů, které budou držet bakterie na uzdě. V nejkrajnějším případě je možný chirurgický zákrok.


 

Zapáchající nohy

Na nohou je asi 250 tisíc potních žláz a není tak divu, že se tato část těla potí nejvíc. A stejně jako v jiných případech štěpí kožní bakterie různé látky v potu a způsobují zápach. Více se potíme tehdy, pokud nás tlačí boty nebo jsme celý den na nohou. Potní žlázy ale reagují také na mentální a fyzickou zátěž. Prevencí proti zápachu je každodenní péče, nejlépe pomocí antibakteriálního mýdla.

 

Nezapomeňte nohy vždy důkladně vysušit, abyste předešli infekcím a plísním, které mohou zápach také způsobit. Vhodné je také každý týden odstraňovat ztvrdlou kůži. Pravidelně nanášejte hydratační krém. Pokud ani tímto zápachu nepředejdete, sáhněte po deodorantech na nohy, v krajním případě můžete použít i deodorant klasický.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

VIDEO: Jak se navždy zbavit pocení? Je to tak snadné!

GALERIE: Zženštilý blonďáček? Martin Maxa se nechal nafotit při aplikaci botoxu

Související témata:
mom TN.cz