INFORMAČNÍ TECHNOLOGIE

Počet kyberútoků roste! Hackeři k vydírání zneužívají lidských slabin

Jan Socha
Jan Socha
Publikováno 11. 12. 2019

Kyberútoky jsou ve světě a také v České republice na vzestupu. Zatímco u nás před deseti lety specializované útvary řešily stovky hrozeb ročně, teď jsou jich tisíce. Podle odborníků to souvisí s prudkým rozvojem informačních technologií. Hackeři se dokáží nabourat kamkoliv.

Nemocnice, firmy, banky, letiště, státní správa, elektrárny. To jsou potencionální cíle kyberteroristů. Často jde o vydírání. K tomu slouží právě takzvaný ransomware.


Jak kyberútok vypadá?


"Nejčastěji využívají sociální inženýrství, kde se spoléhají na slabá místa člověka," řekl odborník na kybernetiku Miroslav Lujka. Například vám přijde email, který se tváří, že je z důvěryhodného zdroje, abyste si změnili heslo. Po kliknutí se do počítače začne stahovat virus. A to se podle odborníků mohlo stát i v případě benešovské nemocnice.

 
"Program se dostal do počítačů a začal se šířit a kryptovat data, která jsou potřeba pro komunikaci lékařských přístrojů v síti," doplnil Lujka. Mohou vás vydírat třeba na základě toho, že vás mobil nebo počítač zachytil v intimní chvíli. Strojově vytvořené malwary se mohou dostat přes internet třeba i do moderní ledničky, kávovaru nebo plynoměru.

 


Kyberútoky v Česku


Někdejší premiér Bohuslav Sobotka nebo ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Největší hackerské útoky v Česku cílily na vrcholné politiky a instituce, například na ministerstvo zahraničí v roce 2017 za ministrování Lubomíra Zaorálka (ČSSD).

 
Známý je hackerský útok Lumíra Heriče. Desítkám lidí se v roce 2011 naboural do bankovních účtů a chtěl převádět peníze. Od té doby podobných případů přibývá. "Zatímco v roce 2011 bylo 1502 případů, v roce 2018 jich bylo 6900," srovnal mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.


Česko proti kybernetickým zločinům a útokům bojuje na několika liniích. Kromě Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost mají své specializované útvary armáda, policie a také ministerstvo vnitra. Více v reportáži Františka Bůžka:

 


Kyberútoky v zahraničí


Podobný kyberútok jako na nemocnici v Benešově před lety cílil na instituce na Ukrajině. "Došlo k 75procentnímu blackoutu, bylo to právě způsobeno kryptovirem," popsal Lujka.


Známý je i útok na Hilary Clintonovou, kandidátku na prezidentku Spojených států. Podle odborníků často útočníci pocházejí z Číny nebo Ruska. Třeba v roce 2014 ruští hackeři ukradli přes miliardu účtů a hesel ze 420 tisíc webových stránek.
 

Související témata:
TN.cz