nakažené maso

Počet lidí se salmonelou ve Zlíně roste! Všichni jedli kuřecí z Polska

Téma:

Počet lidí, kteří se ve zlínské nemocnici nakazili salmonelou, oproti čtvrtku vzrostl téměř o třetinu. Hygienici k pátku nahlásili už 67 nemocných, přičemž téměř polovinu tvoří zdravotníci. Podle ministerstva zemědělství byly bakterie salmonely zjištěny ve většině odebraných vzorků drůbežího masa, které tam zdravotníci i pacienti jedli, a které pocházelo z Polska.

Přestože se závažné střevní onemocnění v největší nemocnici Zlínského kraje prý už nešíří, počty infikovaných dál stoupají. Do statistik hygieniků se už dostalo 38 pacientů a 29 zdravotníků.

 

Všichni jedli pečené kuřecí podávané minulý čtvrtek k obědu. "Nemělo pěknou barvu, to vám řeknu. Po tom porodu jsem byla tak unavená, že jsem byla ráda, že mi něco dali," uvedla paní Veronika, která je jednou z nakažených.

 

Kuchyně krajské nemocnice zpracovala 750 porcí mražených kuřecích stehen původem z Polska, které odebrala od předního českého dodavatele. "Suroviny pro přípravu jídel nakupujeme přes objednávkový portál od prověřených českých dodavatelů, garance kvality a nezávadnosti je na dodavatelích," uvedl mluvčí nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

 

"Bude potřeba i tady, aby Baťova nemocnice zvýšila kontrolu toho, co nakupuje a přípravy, protože je všeobecně známo, že salmonela, pokud projde tepelnou úpravou, by neměla být škodlivá," tvrdí příbuzný nakažené pacientky.

 

 

Výsledky laboratorních testů má Krajská hygienická stanice ve Zlíně oznámit až v pondělí, podle ministerstva zemědělství je ale v případu jasno. "Screeningovou metodou byla zjištěna salmonela v sedmi z deseti vyšetřených vzorků. Drůbeží maso ve zlínské nemocnici pocházelo z polského podniku v Mazowském vojvodství," uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

 

"To už vlastně hýbe republikou několik týdnu a je mně velice divné, když nás vyzývají evropské orgány, abychom zastavili kontroly dovozu masa," dodal příbuzný pacientky. V pondělí mají přitom skončit mimořádné kontroly polského hovězího, které začaly po únorovém salmonelovém skandálu a nelíbí se Polsku ani Evropské unii.

Zdeněk Čík, sei TN.cz