nebezpečný virus

První oběť koronaviru v Evropě: Nemoci podlehl pacient ve Francii

Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 21:37
15.2. 2020 6:54
Téma:

Francie v sobotu potvrdila první úmrtí koronaviru v Evropě. Obětí nákazy je čínská turistka. Koronavirus Covid-19 také neustupuje, naopak se počet nemocných stále zvyšuje. Může za to především nová definice potvrzených případů, do které čínští lékaři začali počítat i pacienty zatím s nepotvrzenými výsledky testů.

Osmdesátiletá žena, která vyrazila v polovině ledna z Číny do Francie na dovolenou, zemřela v sobotu v nemocnici. Příznaky nákazy se u ní objevily 25. ledna, od té doby byla turistka v karanténě. Informaci potvrdila mnistryně zdravotnictví Agnes Buzynová, uvedl portál BBC

 

Lékaři v Číně také začali do počtu nakažených lidí počítat pacienty, u kterých se objevily příznaky koronaviru. Není tak potvrzené, zda nemoc opravdu mají. Díky tomu se zvýšil počet nakažených na 67 102. 

 

Do Číny proto vyslala pomoc také organizace Lékaři bez hranic. Ta do Wu-chanu vyšle specializované zdravotnické vybavení a také ochranné pomůcky. "Chceme přispět k podpoře zdravotnického personálu speciální ochranou, kterou potřebují k bezpečné práci," řekl portálu CNN koordinátor Gert Verdonck.

 

Kvůli viru začaly některé vlády měnit pravidla. Například všichni lidé, kteří se vrátí do Pekingu, musí zůstat doma po dobu čtrnácti dnů. Po celou dobu budou pod dohledem. Pokud někdo nařízení odmítne, poruší zákon.

 

 

Státy se také rozhodly zasáhnout do situace na výletní lodi Diamond Princess a začaly jednat o evakuaci svých občanů. Spojené státy vyšlou do Japonska dvě letadla, která přepraví zhruba 380 lidí. Dorazit by měla v neděli. 

 

Pomoc lidem nabízí i Hongkong. Do Japonska vyslaly úřady čtyři důstojníky, kteří zajistí pomoc 330 občanům, kteří jsou stále na palubě lodi. Dodají jim léky, dezinfekční prostředky nebo ochranné roušky.

 

Dále také Honkong jedná s leteckými společnostmi o návratu svých občanů zpátky domů po ukončení karantény, které je naplánované na 19. února. "Zatím však není jasné, jaká přesná opatření budou po skončení karantény stanovena," citoval úřady portál CNN. 

 

Podívejte se na reportáž o koronaviru z Televizních novin:

Související témata:
TN.cz