šíření koronaviru

Nakažených na Karvinsku dál přibývá. Velká část nemá žádné příznaky!

Na Karvinsku dále stoupá počet nakažených, kteří jsou spojení s Dolem Darkov. Dohromady jde už o 389 případů. Celkově nemocných je v Moravskoslezském kraji 1499.

Více než 90 % pozitivně testovaných bylo podle hygieniků bez příznaků, nebo mělo příznaky velmi mírné. Pociťovali prý například zvýšenou únavu, kterou však připisovali fyzicky náročné práci. Pouze jeden z nakažených měl být hospitalizován. Následně ho lékaři propustili do domácího léčení.


Krajská hygienická stanice už připravuje opakované testování horníků z Dolu Darkov, které bude zahrnovat téměř 2400 odběrů. První etapa je naplánovaná na úterý, další pak na příští víkend.

 


Důvodem testování je včasné zachycení dalších bezpříznakových horníků, kteří mohli mít při prvním testování negativní výsledek. Pozitivní test na koronavirus vyšel také pečovatelce v domově důchodců na Karvinsku, která patří mezi blízké kontakty jednoho ze zaměstnanců OKD.


Ve čtvrtek také hygienici vydali mimořádné opatření pro města a obce z Karvinska. Jedná se o zvýšenou povinnost dezinfekce veřejných prostranství. Opatření má zamezit masivnímu rozšíření nákazy.


V nedalekém Slezském vojvodství počet pozitivně testovaných na koronavirus raketově roste. Na začátku týdne podle polského ministerstva zdravotnictví celkový počet infikovaných v tomto regionu překročil hranici 7500.

Barbara Hanousek, ls TN.cz