KORONAVIRUS V ČESKU

Britský premiér Boris Johnson je na jednotce intenzivní péče. Vláda od úterý zmírňuje opatření

Boris Johnson
Zdroj: Profimedia
Roman Dolejský
Roman Dolejský, Kristýna Vondřichová
6.4. 2020 7:36
Téma:

Vláda dnes rozhodla o uvolnění některých zákazů v boji s koronavirem. Od čtvrtka se otevřou hobbymarkety, prodejny stavebnin a jízdních kol, v úterý otevřou výkupny sběrných surovin a kompostárny. Je možné využívat venkovní sportoviště pro individuální sporty. V obchodech budou ale platit přísnější hygienická opatření. Vláda rozhodla také o opatřeních spojených se stornování zájezdů.

Hlavní události

- Britský premiér Boris Johnson byl přesunut na jednotku intenzivní péče. Jeho stav se začal prudce zhoršovat

- V České republice je po pondělní půlnoci 4822 potvrzených případů nákazy, onemocnění podlehlo 78 lidí, 121 pacientů se vyléčilo

- Plzeňského hejtmana vyšetřuje policie kvůli podezření na šíření nemoci

- Ministerstvo zdravotnictví prodloužilo opatření, díky kterému zůstávají zavřené obchody a restaurace a které omezuje volný pohyb lidí. Bude trvat do konce nouzového stavu, namísto původního plánu, který počítal se sobotou 11. dubna a 6:00

- "Po Velikonocích představíme jasný plán, jak by mělo rozvolňování probíhat," slíbil Adam Vojtěch

- Ministerstvo sociálních věcí v pondělí v poledne zahájilo příjem žádostí o podporu z programu Antivirus, podpora má pomoci s udržením pracovních míst

- Nezaměstnanost za březen byla tři procenta, o práci se ucházelo 225 678 lidí

- Podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) by se školy mohly otevřít ve druhé polovině května

- Od úterý znovu otevřou sběrné dvory a kompostárny, při venkovních sportech lidé nemusí nosit roušku, pokud jsou sami

- Vláda chce od čtvrtka povolit otevření některých dalších obchodů, zejména z oblasti zahrádkaření a rekreace, další budou následovat příští úterý

- vláda projední návrh zákona, který by měl pomoci cestovkám i zákazníkům, kteří si zaplatili za zájezd, ale nemohou na něj odjet. Vše vyřeší odklad a systém poukazů

- Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že policisté budou moci za porušení vládních nařízení rozdávat blokové pokuty

- Pravidla pro vycestování za hranice by se mohla po Velikonocích uvolnit, opatření po návratu ale budou přísnější, včetně nucené karantény

- Nouzový stav bude zřejmě prodloužen do konce dubna, ochranná opatření by mohla skončit už dříve

- Šest pacientů z Francie, které měla přijmout nemocnice v Brně, nakonec nepřiletí

- Celosvětově se koronavirus potvrdil u více než 1,31 milionu lidí, přes 72 tisíc nemocných zemřelo. Vyléčilo se přes 275 tisíc pacientů

 

U britského premiéra Borise Johnsona se příznaky koronaviru projevily před deseti dny. Nejprve na doporučení svého lékaře putoval do nemocnice, kde byl následně kvůli zhoršení příznaků přesunut na jednotku intenzivní péče.

 

V pondělí odpoledne vláda představila první kroky, které vedou k rozvolnění přísných opatření. Přinesla s sebou ale i přísnější hygienická nařízení. Od úterý je povoleno sportování ve venkovních prostorách, pouze však v případě, že jde o individuální sporty. "Pohyb sportujících osob je možný i bez roušek, a to za dodržení dvoumetrového rozestupu," dodal Karel Havlíček, ministr dopravy. Ve městě se tak bez roušky nadále neobejdete, v přírodě, kde další lidi nepotkáte tak často, můžete roušku sundat. To ocení běžci nebo cyklisté.

 

Od úterý se pak zpřístupní kompostárny a sběrny surovin. Od čtvrtka se obnovuje provoz hobby marketů, stavebnin, železářství, prodej a servis jízdních kol. Budou zde ale platit přísnější pravidla hygienického rázu, aby se nákaza nešířila. "Všichni zákazníci od čtvrtka musejí dodržovat vzdálenost minimálně dva metry od sebe, s výjimkou rodinných příslušníků nebo doprovodu seniorů. Současně musejí prodejny zajistit dezinfekci u vchodu a poskytnout zákazníkům jednorázové rukavice," vysvětlil Havlíček.

 

Primární pro vládu bylo uvolnit obchody, které lidé potřebují k rekreaci a práci na zahradě - tedy činnostem, kterými zřejmě řada z nich naplní nadcházející víkend a svátky. "Rozhodli jsme se, že ostatní obchody, o kterých se uvažovalo – jako obuv, prodejny kočárků nebo papírnictví – budeme otevírat až od úterý příštího týdne," dodal Havlíček.

 

V úterý bude vláda projednávat také otázku již zaplacených dovolených, která trápí mnoho Čechů. Navrhuje odklad vracení plateb uhrazených zákazníkem za zájezd od 20.2. až do 31.8. Řešení by tak ulevilo cestovkám, které nyní nemají peníze na vracení, ale zklidnilo by rovněž obavy zákazníků. Ti by dostali k dispozici poukaz, který by jim umožnil přesunout své zájezdy na pozdější dobu. Pokud poukaz nevyužijí, cestovka jim poté vrátí peníze.


Vláda chce rovněž povolit cestování do zahraničí za účelem nezbytně nutných zahraničních aktivit, jako jsou například monáže, služební cesty, technické kontroly, návštěvy lékaře či příbuzných. Lidé mohou vycestovat, po návratu ale musí do 14denní karantény.

 

On-line reportáž

Virová pandemie

22:20

O tom, jak postupuje nákaza koronavirem u britského premiéra Borise Johnsona, čtěte ZDE.

21:33

Britský premiér Boris Johnson byl přesunut na jednotku intenzivní péče.

21:00

Přísná opatření proti koronaviru se rozhodlo zmírnit hned několik ruských regionů. Ruská vláda rozhodnutí zdůvodnila zájmy tamních průmyslových podniků a trvá na něm i přes to, že se v Rusku Covid-19 rychle šíří.

 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na tiskové konferenci představil úlevu pro přetížené zdravotníky. "Ve zdravotnictví budou moci pracovat zdravotníci z třetích zemí i bez aprobační zkoušky. Doufáme, že nebudou třeba, ale víme, že v nemocnicích jsou a chceme jim dát možnost pracovat," vysvětlil Votjěch. Výjimka bude platit v nouzovém stavu a tři měsíce po něm, aby si lékaři mohli odpočinou a bylo za ně zastoupení.

 

"Nechystáme proměřování populace, které by bylo jakkoli živelné, to není náš zájem. Pokud se bude epidemiologická situace vyvíjet příznivě, což se podle posledních dat zdá, že ano, může dojít k postupnému rozvolňování opatření. Jsme ale velmi obezřetní," dodal Vojtěch k otázce promořování populace novým koronavirem, která rozděluje i přední politiky. "Chceme každé opatření pečlivě posuzovat z hlediska jeho dopadů. Mezi jednotlivými kroky musí být určitá časová perioda, abychom mohli vyhodnotit dopady jednotlivých kroků," doplnil ministr Vojtěch.

 

"Podařilo se stabilizovat epidemii tak, že nemá exponenciální charakter. Přijatá opatření byla na místě, můžeme říct již nyní. Pomohla připravit klinické kapacity, jako počet lůžek a dýchacích přístrojů," dodal náměstek Roman Prymula. Další kroky Ústředního krizového štábu se budou orientovat na ochranu těch nejohroženějších, tedy seniorů, onkologických pacientů a nejohroženějších nemocných, což může trvat asi pět týdnů. "Pak můžeme začít uvolňovat plošná opatření, abychom Česko dostali z paralýzy a lidé se mohli navrátit k běžnému životu," dodal Prymula.

 

 

Na Domažlicku prudce roste počet nakažených. Oproti zbytku Plzeňského kraje tam hygienici evidují několikanásobně více případů. Domažlicko má již více nakažených než některé kraje. Více se dočtete v tomto článku na TN.cz.

  

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) představil další opatření pro české pohraničí. Hlavním smyslem je sjednocení a zjednodušení, ovšem počítá i s určitým uvolněním. “Od 14. dubna navrhujeme, aby čeští občané mohli cestovat přes hranice v odůvodněných případech. Zpřísňujeme podmínky pro návrat, každý, kdo přijede, bude mít individuální záznam a hygienici nařídí individuální karanténu,“ řekl.

 

Pendleři by se mohli opět dostat do práce a zpět. Při návratu na hranicích by se ale museli prokázat potvrzením o negativním výsledku testu na koronavirus. Tradice musí jít letos stranou, velikonoční svátky žádné uvolnění nečeká. "Opatření není možné uvolnit, Velikonoce proběhnou v současném režimu," doplnil Hamáček.

 

Epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula uvedl, že zřejmě nebude třeba držet tvrdá opatření několik měsíců. Jako nejúčinnější cestu, jak se populace může s koronavirem vyrovnat, vidí to, že by se Češi měli s nemocí Covid-19 "potkat". Pokud příznivý vývoj potrvá i nadále, dojde k zmírnění nařízení a začne promořování populace.

 

Šest pacientů, kteří měli do Česka přiletět z Francie, v pondělí nedorazí. Oznámil to mluvčí Fakultní nemocnice Brno, která měla nakažené koronavirem přijmout, Pavel Žára. Důvody nejsou známy.

 

Podívejte se na přehled nakažených v reportáži TV Nova:

 

Ministerstvo zdravotnictví podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) dosud objednalo přes 88 milionů kusů ochranných prostředků za celkem šest miliard korun. "Máme objednávky na následující týdny dopředu. V současnosti je už u zdravotníků a nejen u nich 11,1 milionu kusů," řekl. Ministerstvo zásobuje především přímo řízené nemocnice, krajské hygienické stanice a laboratoře, které na Covid-19 testují.


Vojtěch chce mimořádná opatření postupně rozvolňovat, tudíž dojde k postupnému promoření nerizikové populace. Důležité bude spuštění chytré karantény. Mezi jednotlivými uvolněními by vždy mělo být minimálně 14 dní. Jako poslední budou povoleny hromadné akce.

 


 

Představitelé opozice představili své pozměňovací návrhy pro podporu firem a OSVČ, na které nejvíce dopadly opatření vlády kvůli šíření koronaviru. Návrhy se týkaly státem hrazených výdajů pro živnostníky za pronájem provozoven, dále vyšší podpory pro pracující, kteří mají živnost jako vedlejší příjem, a také pro pracovníky s dohodou o provedení práce a s dohodou o pracovní činnosti. Více si přečtěte v tomto článku na TN.cz.

 

Hejtmana Josefa Bernarda (ČSSD), radní a úředníky Plzeňského kraje vyšetřuje policie kvůli podezření na šíření nemoci. Bernard byl v karanténě, v pátek měl pozitivní test na koronavirus, přesto se měl setkat až s desítkami lidí. Hejtman vinu odmítá. Více si přečtěte v tomto článku na TN.cz.

 

V pondělí začalo ministerstvo sociálních věcí přijímat žádosti o podporu zaměstnanosti z programu Antivirus. Podávání žádostí bude plně elektronizované, odkaz na rozhraní zveřejní ministerstvo na svém webu. Za březen přibylo 35 714 uchazečů o práci na celkových 225 678, nezaměstnanost byla tři procenta. Záznam tiskové konference ohledně programu Antivirus a další podrobnosti najdete v tomto článku na TN.cz.

 

 

Další obchody by se ve čtvrtek mohly otevřít za předpokladu, že se nebude zrychlovat vývoj epidemie koronaviru v Česku. Kromě obchodů s obuví, pracovními oděvy, dětským textilem či papírnictví by se lidem mohly rovněž zpřístupnit sběrny surovin, kompostárny a také některá veřejná sportoviště. Prohlásil to premiér Andrej Babiš (ANO) v České televizi.


Školy nicméně zůstanou i nadále zavřené. Ministr školství Robert Plaga v ČT upřesnil, že k jejich otevření by mohlo dojít ve druhé polovině května. Je však důležité nejprve stanovit podmínky pro tento krok. Zároveň zopakoval, že pokud se školy nepodaří otevřít do 1. června, za maturitní vysvědčení by platil průměr posledních tří vysvědčení.


Nouzový stav bude zřejmě prodloužený. Ústřední krizový štáb se původně dohodl na prodloužení o 30 dnů, nakonec bude však zřejmě potrvá zatím do konce dubna.
 

 

Vláda rozhodla o nových opatřeních. Celý záznam tiskové konference ZDE:

Související témata:
TN.cz