Covidový rekord

Počet nakažených znovu překonal rekord! Za den se nakazilo 650 lidí

Linda Nguenová
Linda Nguyenová
3.9. 2020 20:35
Téma:

Česko hlásí rekordní nárůst nakažených koronavirem. Ve středu bylo pozitivně testováno 650 lidí. Tempo nákazy je v Česku dokonce nejvyšší ve střední Evropě. Ministr zdravotnictví, sám v karanténě, už avizoval, že se dál zpřísní protiepidemická opatření. Největší problém je stále v Praze, ale i v Jihomoravském kraji, kde přibylo za první dva zářijové dny víc nakažených než za celý květen.

V Česku padají v souvislosti s koronavirem rekordy. Na dosud nejvyšší denní nárůst počtu nakažených – 650 – chce ministerstvo zdravotnictví reagovat. Premiér plánuje navrhnout vládě, aby stát prostřednictvím České pošty rozdal lidem část respirátorů a roušek ze svých zásob.

 

Nemocných na 100 tisíc obyvatel je za poslední týden nejvíc na Hodonínsku. Následuje Třebíčsko, Praha, Beroun nebo Mělník. Naopak nejlepší situace je na Šumpersku. Hygienici uzavřeli první třídu základní školy v Liberci. Onemocněla tam jedna žákyně a výuka trvala pouhé dva dny.

 

Na přehled aktivních případů v ČR se podívejte ve videu:

 

Případná opatření v Praze, kde se mimo jiné na radnici třetí městské části nakazilo několik lidí, budou hygienici řešit v pátek. Pokračují také v dohledávání lidi, kteří přišli do kontaktu s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou, pozitivní na Covid-19.

 

 

Prověřili na 160 lidí a dosud objevili další čtyři nakažené na ministerstvu zdravotnictví. Pozitivně testovaný byl i šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky a člen Centrálního řídícího týmu Ladislav Dušek.

 

"Jsme připravení na plnohodnotný v podstatě i homeoffice všech klíčových hráčů toho týmu a na výkonnosti ÚZISu se nic nezmění, i kdyby část lidí měla problémy typu karanténa," řekl Dušek.

 

 

Ministr zdravotnictví, který se také s hlavní hygieničkou potkal, zůstává v karanténě, i když mu testy na koronavirus vyšly negativní. Zato pro premiéra a další členy vlády platí, že do karantény nemusí.

 

"Pro premiéra platí stejně jako pro ostatní stejná pravidla. Pokud byl v místnosti s nakaženým člověk, tak má jít do karantény, až se z něj bude kouřit," prohlásil bývalý náměstek ministerstva financí Ondřej Závodský (KDU-ČSL).

 

 

"Pokud ta místnost byla opravdu dostatečně veliká, pokud opravdu byli dostatečně vzdálení a pokud opravdu měl pan premiér dvojkový respirátor, tak je to správný argument," řekl místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek.

 

Během asi dvouhodinovém jednání v úterý na Úřadu vlády po pravici premiéra seděl epidemiolog Roman Prymula. U stolu vzdáleného tři metry seděl naproti Andreji Babišovi (ANO) ministr zdravotnictví. Po jeho pravici pak hygienička Rážová a Ladislav Dušek, oba jsou koronavirem nakaženi.

 

Na srovnání přírůstku nakažených s okolními zeměmi se podívejte ve videu:

kvo TN.cz