boj s covid-19

Bez práce mohlo být dvakrát víc lidí. Pomoc musí být rychlá, říká Hamáček

Jan Hamáček na tiskové konferenci v Lánech
Zdroj: TV Nova
Vondřichová
Kristýna Vondřichová, Kateřina Sejková
Publikováno 12. 5. 2020
Téma:

Vláda se rozhodla zrychlit další rozvolňovací kroky vzhledem k příznivé situaci v Česku. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) prohlásil, že nebýt programu Antivirus, mohla by být nezaměstnanost dvakrát vyšší. S prezidentem Milošem Zemanem se shodl na tom, že lidé musí dostat pomoc od státu co nejdřív.

Hlavní události

- V Česku je 8221 nakažených koronavirem, uzdravilo se již 4889 lidí a 283 pacientů s nákazou zemřelo

- Covid-19 se rozšířil mezi zaměstnanci mlékárny v Otinovsi na Olomoucku. Onemocněla zhruba pětina z 50 tamních pracovníků

- Od pondělí padla řada opatření. Jaká nařízení byla uvolněna, se podrobně dočtete v tomto článku

- Policisté a strážníci budou moci udělit pokutu až 10 tisíc korun každému, kdo nebude dodržovat nařízená opatření proti šíření nákazy. Zákon v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman

- Od 25. května již nebude povinností na veřejnosti nosit roušku, rozestupy však bude nutné dodržovat i nadále

- Situace v Rusku zůstává kritická. Počet nakažených se v zemi blíží čtvrt milionu

- Ve světě je více než 4,2 nakažených koronavirem a více než 287 tisíc z nich zemřelo

- Ministr vnitra Jan Hamáček zavítal na návštěvu Lán. Pozval ho sám prezident Zeman, na kterého udělalo dojem Hamáčkovo vystupování v době plného nouzového stavu

 

Hlavním tématem byl boj s epidemií koronaviru a fungování Ústředního krizového štábu. "Bavili jsme se hlavně o tom, co bude dál a jak postavit republiku na nohy," prohlásil Hamáček. Za stěžejní považuje program ministerstva práce Antivirus. "Bez něj by byla nezaměstnanost dvakrát vyšší," řekl. Dodal, že se s prezidentem shodli na tom, že občané musí dostat od státu pomoc co nejdřív.

 

On-line reportáž

ON-LINE REPORTÁŽ: Šíření Covid-19 - 12. 5.

22:05

Vývoj v Moravskoslezském kraji je podle hejtmana pozitivní

21:04

Schodek státního rozpočtu

Ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že se schodkem 300 miliard korun počítá nejen letos, ale i příští rok. Propočty Národní rozpočtové rady ale zatím ukazují, že pokud se naplní stávající předpovědi ekonomů o propadu českého hospodářství v tomto roce, tak bude schodech rozpočtu ve skutečnosti ještě vyšší.

20:25

Vstřícné gesto od Qatar Airlines

Letecká společnost Qatar Airlines vyčlení sto tisíc letenek, které zdarma dostanou zdravotníci z první linie. Každý z nich bude mít nárok na dvě zpáteční letenky v Economy Class pro sebe a svůj doprovod.

 

Sympatie místopředsedovi vlády vyjádřil prezident tím, že si po jeho vzoru oblékl červený svetr. Miloše Zemana si Hamáček získal svým vystupováním na tiskových konferencích vlády. "Myslím, že jeho názory jsou racionální a v dobrém slova smyslu opatrné," uvedl prezident již začátkem dubna.

 

Naposledy se Zeman s Hamáčkem setkali, když v Lánech začátkem dubna zasedal expertní tým. Účastníci schytali kritiku za nedodržení rozestupů a také za to, že ačkoli měli na obličeji roušky, na stole před nimi bylo připravené občerstvení.

 

V úterý 12. května, na Mezinárodní den zdravotních sester, se ve 12 hodin po dobu jedné minuty rozezní zvony a vozy zdravotnických záchranných služeb jako poděkování všem zdravotníkům po celém Česku. "Všichni zdravotničtí pracovníci byli, jsou a budou při řešení těchto krizových situací našimi hrdiny a já jim za jejich nasazení v boji s koronavirem nesmírně děkuji," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Po celé zemi se rozezněly zvony, na reportáž se podívejte ZDE:

 

Od úterý platí nové výjimky v nošení roušek. Nově ochranu nosu a úst nemusí nosit logopedi, studenti a účastníci přijímacích řízení a zkoušek. Rouška není povinná ani pro děti v mateřských školách, autisty nebo děti do dvou let. Nákupní doba vyhrazená důchodcům zůstane zatím zachována. Ministr zdravotnictví zatím termín zrušení tohoto opatření neohlásil a vláda bude na toto téma ještě diskutovat.

  

Na pondělním zasedání vláda projednávala mimo jiného také otevírací dobu vyhrazenou pro seniory a pravidla pro nošení roušek. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) po jednání prohlásil, že od 25. května už nebude povinné nosit roušky na veřejnosti, lidé ale nadále budou muset udržovat minimálně dvoumetrové rozestupy. Ve vnitřních prostorech budov však budou lidé muset nosit roušky i nadále.

 

Češi se od pondělí alespoň částečně vrátili do běžného života. Znovu otevřely další provozovny a lidé si mohou opět zajít k holiči, kadeřnici nebo na masáž. Otevřely také restaurační zahrádky, galerie, muzea, hrady a zámky. Sportovci znovu mohou za účelem tréninku využít venkovní prostory.

 

 

Prezident Miloš Zeman v pondělí 11. května podepsal zákon, který dává městským i státním policistům nové pravomoci ohledně postihů v případě nedodržování stanovených opatření proti šířen koronaviru. Tomu, kdo nařízení nebude respektovat, nově mohou udělit pokutu až 10 tisíc korun. Potvrdil to mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška s tím, že zákon bude platný od okamžiku, kdy jej vláda vyhlásí.

 

Situace v zahraničí

Na špičce žebříčku nejzasaženějších zemí světa jsou stále Spojené státy, kde je již téměř 1,4 milionu nakažených. Počet obětí v zemi se blíží 82 tisícům. S více než milionovým odstupem je na druhém místě Španělsko, kde je aktuálně více než 268 tisíc nakažených. Velká Británie je s 223 tisíci případy na třetím místě. Rusko s více než 221 tisíci nakaženými se přesunulo na čtvrté místo a překonalo tak Itálii, kde je necelých 220 tisíc lidí nakažených koronavirem.

 

Mlékárna na Prostějovsku je nové epicentrum koronaviru. Více v reportáži TV NOVA:

 

Epidemiolog Rastislav Maďar se vyjádřil k povinnému nošení roušek:

 

Řada zemí světa uvolňuje opatření proti koronaviru. Podívejte se na reportáž Kateřiny Vodvářkové:

 

Do škol se od pondělí znovu vrací také žáci devátých ročníků. Před vstupem do školní budovy jim měří teplotu:

TN.cz