výbuch sopky na zélandu

Počet obětí po erupci stoupl! Lidé pozůstalým poslali už šest milionů

Výbuch sopky na Novém Zélandu - 3
Zdroj: APTN
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 23.12. 2019 09:38
Téma:

V neděli zemřel v nemocnici další návštěvník ostrova White Island na Novém Zélandu. Podlehl zraněním, které utrpěl při erupci sopky. Celkem tak tragédii nepřežilo sedmnáct lidí. Počet by se však měl ještě zvýšit, jelikož záchranáři stále pátrají po dalších pohřešovaných lidech. Novozélandská vláda se také rozhodla pomoci podnikům, které utrpěly ztrátu po výbuchu. Z fondu vyčlenila přes 115 milionů korun.

Kolem 23. hodiny stoupl počet obětí po erupci sopky na ostrově White Island na sedmnáct. Informaci deníku NZherald potvrdil policejní náměstek John Tims. Lékaři stále ošetřují pětadvacet lidí, kteří byli v osudný den na ostrově. Někteří pacienti se nacházejí v nemocnici na Novém Zélandu, dalších dvanáct se zotavuje v Austrálii. Devět je ve vážném stavu.

 

Pozůstalým se také snaží pomoci lidé prostřednictvím nadace. Zatím se podařilo vybrat více než 300 tisíc dolarů (přes šest milionů korun). Někteří přispívají také na sbírku pro manžele z Marylandu, kteří utrpěli vážné popáleniny. Lidé jim poslali přes 25 tisíc dolarů (přes 577 tisíc korun).

 

A pomoc poskytne také vláda. Ta se zaměřila na podniky, které erupce poničila. Vláda zřídila fond ve výši pěti milionů dolarů (více než 115 milionů korun). Ministerstvo podnikání, inovací a zaměstnanosti tak poskytne dotace, o které mohou firmy zažádat.

 

 

"Víme, že komunita stále truchlí a lidé se také obávají, jak to ovlivní podniky a pracovní místa. Než se vydáme na vánoční prázdniny, chceme zajistit jistotu pro zasažené podniky," řekl deníku Dean Ford z ministerstva. 

 

Sopka na ostrově White Island vybuchla 9. prosince, když se na ní nacházeli turisté z celého světa. Záchranářům se podařilo některé zachránit, další bohužel zemřeli. Stále také probíhají pátrací akce po pohřešovaných lidech. V pondělí se policie vydá do oblasti a rozhodne o dalších krocích. 

 

Podívejte se na záběry výbuchu sopky na ostrově White Island:

 

TN.cz