Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 12. 12. 2018
Nová statistika

Počet obyvatel vzrostl o 30 tisíc! Přispěla k tomu hlavně migrace

Zdroj: TV Nova

Počet obyvatel se v České republice za prvních 9 měsíců letošního roku zvýšil o téměř 30 tisíc. Údaje ve středu zveřejnil Český statistický úřad. Podle statistiků může za nárůst obyvatel hlavně migrace.

Nově příchozí ze Slovenska a Ukrajiny. To je podle pracovníků Českého statistického úřadu hlavní důvod nárůstu obyvatel v Česku za první tři čtvrtletí. Do Česka se do konce září letošního roku přistěhovalo přes 43.000 cizinců.

 

Více lidí se u nás také narodilo, než zemřelo. Proto podle dnes zveřejněných výsledků počet obyvatel České republiky narostl na 10.637.794 lidí.

 

V průměru v Česku umírají muži ve věku přes 72 let, ženám bylo v průměru skoro 80.

 

 

Nejvíce dětí se narodilo ženám okolo 30ky. Statistici dodávají, že 48% dětí se letos narodilo jako prvorozených. 37% přibylo dětí druhorozených.

 

Češi se letos častěji ženili. Počet sňatků se zvýšil meziročně o více než 1400. Dobrou zprávou je úbytek počtu rozvodů. Těch meziročně ubylo o asi 17 a půl tisíce.

 

Nejlidnatějším krajem zůstávají střední Čechy. Tam na konci září žilo přes milion - tři - sta - tisíc obyvatel. Zároveň zaznamenaly nejvýraznější přírůstek asi 12 a půl tisíce lidí. Úbytek mělo šest krajů. Nejvíce to bylo v Moravskoslezském kraji, kde se počet obyvatel snížil o asi 2000 lidí.

reg/Lukáš Veselý TN.cz