šíření koronaviru

Čísla klesají, v pátek přibylo 13605 případů. Jak je na tom váš okres?

Nakažení koronavirem v okresech
Zdroj: Getty Images, TN.cz
Ilustrační fotografie
Téma:

V pátek laboratoře odhalily 13 605 lidí nakažených koronavirem. Aktivních případů je přes 183 tisíc. Počet obětí přesáhl 3000, hospitalizovaných už je více než 7000. V článku se můžete podívat na to, jak se situace vyvíjela a jak je na tom aktuálně váš kraj a okres.

Česko se konečně dočkalo poklesu v denních nárůstech. Zatímco minulý pátek úřady hlásily 15 523 odhalených případů, za včerejšek přibylo 13 605 případů, tedy o více než dva a půl tisíce méně. Nárůst je to však stále velmi vysoký. 

 

Jak poznamenal ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), vyhráno pořád nemáme. Jsme však pravděpodobně svědky začátku snižování čísel. Doposud totiž nárůsty pokořovaly jeden rekord za druhým, a to i přes veškerá opatření.

 

Ještě 7. a 8. října se denní přírůstky pohybovaly okolo pěti tisíc. O týden později 16. října pak přibylo poprvé přes 10 tisíc případů. V pátek 23. října se přírůstek dostal přes 15 tisíc případů a doposud nejvyšší nárůst byl zaznamenán v úterý 27. října, kdy se odhalilo přes 15600 nakažených.

 

Podívejte se, jak se vyvíjel počet nakažených:

 

Epidemie v Česku začala rychle nabírat na síle již od začátku září. Vysoký počet odhalených nákaz souvisí i se zvýšeným počtem testů. Doposud jich bylo provedeno přes 2,2 milionu, ve čtvrtek to bylo přes 38,9 tisíc.

  

V nemocnicích leží podle údajů ministerstva zdravotnictví 7281 pacientů, přes tisíc v těžkém stavu. V dubnu bylo maximem 422 hospitalizovaných a 100 ve velmi vážném stavu.

 

Ministerstvo zdravotnictví začalo zveřejňovat i údaje o volných kapacitách v nemocnicích. K 28. říjnu bylo lůžek typu ARO/JIP volných 1088 (z 4014), ventilátorů 906 (z 18 368) a lůžek s kyslíkem 7657  (z 22 807).

 

Takhle se v Česku vyvíjí počet hospitalizovaných:

  

Vývoj v jednotlivých okresech se rychle mění. Situace je aktuálně nejvážnější na Benešovsku, kde je 1117,55 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Následují okresy Náchod (1113,15), Přerov (1047), Pelhřimov (997,21) a Rakovník (982,69).

 

Nakažení za posledních 7 dní:

 

Od konce dubna epidemie začala polevovat a čísla klesala. V květnu a červnu se denní přírůstky držely většinou pod stovkou, občas ji překročily. Na začátku července však nárůst nových případů nebezpečně zrychlil, podle ministerstva zdravotnictví kvůli rozsáhlému testování na Karvinsku.

 

Po krátkém poklesu opět rostl a případů bylo víc než při jarním vrcholu epidemie. To se ale změnilo po revizi dat. Ta byla podle ministra zdravotnictví nutná, protože ve starých údajích byla řada chyb. I tak se čísla rychle vrátila na maximální hodnoty.

 

Petr Sládek, ředitel nemocnice v Uherském Hradišti, komentuje situaci, která tam panuje:

 

Srovnání počtu nově nakažených a zemřelých:

 

 

V dubnu bylo maximem 4623 nemocných, nyní počet aktivních případů přesahuje 183 tisíc. Celkem se v Česku nakazilo více než 323 tisíc lidí. V souvislosti s koronavirem zemřelo 3078 infikovaných. V pátek přibylo 121 obětí. Za čtvrtek zemřelo 171 pacientů s covidem-19, což je nejvíce od začátku epidemie.

 

Souhrn případů nemoci podle krajů za celou epidemii:

   

Podívejte se na mapu nakažených podle okresů za celou epidemii:

  

 

Více než 137 tisíc lidí se z nemoci uzdravilo. Mapa krajů a okresů ukazuje, kolik lidí se v regionu nakazilo celkem od začátku epidemie.

 

Počet úmrtí v jednotlivých okresech:

 

Koronavirus podle skupin obyvatel:

 

Drtivá většina lidí se nakazila v České republice. Při vypuknutí epidemie to přitom bylo naopak, poté se ale koronavirus začal šířit komunitně i v Česku.

 

V březnu se případy nákazy ze zahraničí potvrzovaly hlavně u turistů navrátivších se z Itálie a Rakouska. V současnosti je nejvíc nových případů z Ukrajiny. Nejsou to ale jediné státy s původem nákazy, další najdete v tomto grafu:

 

Připravili jsme také přehled nakažených ve světě. Mapu Evropy stačí oddálit a poté přiblížit oblast, která vás zajímá:

 

Jaká je situace v Česku, se podívejte v reportáži:

 

Čekací lhůty na odebrání vzorků pro testování se na různých místech liší:

TN.cz