Šíření koronaviru

V ČR přibylo za den 323 nových případů! Nejvíce od začátku dubna

Téma:

Za pátek přibylo 323 nových případů. Celkem je v ČR 4922 nemocných. Jak stoupají počty nemocných v jednotlivých krajích i ve světě? Přehled pro vás připravila redakce TN.cz.

Lékaři zatím znají výsledky 735 501 testů, nejde ale o počet otestovaných lidí, jak bylo původně podáváno. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se přibližně 15 procent testů musí opakovat. 

 

Na vývoj počtu provedených testů se můžete podívat v tomto grafu:

 

První tři případy nemoci se v Česku objevily na začátku března. Od té doby počty nakažených každým dnem narůstají. K sobotnímu ránu evidují hygienici 18 060 případů, z toho 4922 stále nemoc má a 116 pacientů je v nemocnici. Zemřelo 389 infikovaných. Počet aktivních případů klesl poté, co nechal Vojtěch zrevidovat údaje.

 

Jak rostla bilance nemocných:

 

Na začátku července nárůst nových případů nebezpečně zrychlil, podle ministerstva zdravotnictví kvůli rozsáhlému testování na Karvinsku. Po krátkém poklesu opět rostl a případů bylo víc než při jarním vrcholu epidemie. To se ale změnilo po revizi dat. Ta byla podle ministra zdravotnictví nutná, protože ve starých údajích byla řada chyb. I tak se čísla rychle vrátila na maximální hodnoty. V dubnu bylo maximem 4623 nemocných.


Nejnovější ohnisko nákazy se objevilo v Liberci:

 

Praha se připravuje na zpřísnění opatření:

 

 

Nejvíce obětí je ve věku od 75 do 84 let, umírají ale i mladší. Česko eviduje jednu oběť ve věku 25 až 34 let a nejméně čtyři další do 44 let. Lidé s Covidem-19 umírají především v Praze a Moravskoslezském kraji, kde je nákaza nejrozšířenější. Celkem zatím zemřelo 389 osob s nemocí Covid-19.

 

V Moravskoslezském kraji hygienici zaznamenali 4850 případů, v Praze 3792 a ve třetím Středočeském kraji 1990 nemocných.

 

Naopak nejméně nakažených je za celou dobu epidemie v Královéhradeckém kraji (361) a Jihočeském kraji (400).

 

   

Co se okresů týče, podle nejnovějších údajů je situace kromě Prahy nejhorší na Karvinsku s 2169 nakaženými, následuje Ostravsko s 846 nakaženými, Frýdecko-Místecko s 927 a Olomoucko s 744 nakaženými. Naopak nejlepší podmínky jsou na Rokycansku, kde evidují 13 nakažených, na Jesenicku s 11 a na Českokrumlovsku s 26 případy.

 

Podívejte se na mapu nakažených podle okresů:

 

To ale neznamená, že všichni započítaní pacienti jsou stále nemocní Covidem-19. V přepočtu na 100 000 obyvatel je podle kumulativnímu součtu za poslední týden situace nejhorší na Frýdecko-Místecku kde je 85 případů. Dále na Kolínsku, s 28 nakaženými na 100 000 obyvatel a Klatovsku s 23 nemocnými. V Praze je 23 případů na 100 tisíc obyvatel.

 

Ze statistiky ministerstva vyplývá, že mezi potvrzenými nakaženými je 1193 dětí do 14 let. Nejpočetnější skupinu nakažených tvoří lidé ve věku 45 až 54 let. Jak je to v dalších věkových skupinách obyvatel:

 

Drtivá většina lidí se nakazila v České republice. Při vypuknutí epidemie to přitom bylo naopak, poté se ale koronavirus začal šířit komunitně i v Česku.

 

Z těch, kteří nemoc "chytili" v zahraničí, nejvíce přicestovalo z Rakouska, na druhém místě už je Ukrajina, z níž nemoc přivezlo víc lidí než z třetí Itálie. Nejsou to ale jediné státy s původem nákazy, další najdete v tomto grafu:

 

Připravili jsme také přehled nakažených ve světě. Mapu Evropy stačí oddálit a poté přiblížit oblast, která vás zajímá:

TN.cz