šíření koronaviru

Za pondělí v Česku přibylo 8076 nových případů. Nejhůře je na Zlínsku

Nakažení po okresech
Zdroj: Getty Images, TN.cz
Ilustrační fotografie
Téma:

Během pondělka laboratoře odhalily 8076 případů. Počet aktivních případů překonal hranici 105 tisíc. Nejvážnější situace panuje na Zlínsku. V článku se můžete podívat na to, jak se situace vyvíjela a jak je na tom aktuálně váš kraj a okres.

V pondělní v České republice přibylo 8076 případů nákazy koronavirem. Aktivních případů je více než 105 tisíc. Nedělní čísla jsou rekordem posledního dne v týdnu, kdy laboratoře odhalily 5059 nových případů. Minulý týden totiž za neděli přibylo 3104 případů.

 

V sobotu padl celkový rekord za víkendový den - nákaza byla odhalena u 8713 lidí. Doposud nejvyšší nárůst byl den předem v pátek, kdy přibylo přes 11 tisíc případů. I přes veškerá opatření čísla prudce rostou. Ještě předminulý týden se denní přírůstky pohybovaly okolo pěti tisíc. Teprve v pátek 9. října byla překročena hranice osmi tisíc.

 

Podívejte se, jak se vyvíjel počet nakažených:

 

Epidemie v Česku rychle nabírá na síle již od začátku září. Od té doby padá jeden rekord za druhým. Vysoký počet odhalených nákaz souvisí i se zvýšeným počtem testů. Doposud jich bylo provedeno přes 1,8 milionu. V sobotu bylo otestováno necelých 29 tisíc lidí.

 

Aktuální semafor nákazy v Česku:

  

V nemocnicích leží podle údajů ministerstva zdravotnictví 3721 pacientů. Z hospitalizovaných pacientů je 589 v těžkém stavu, což představuje oproti sobotě mírný pokles. Je to ale násobně víc než před měsícem a nejvíc za celou pandemii. V dubnu bylo maximem 422 hospitalizovaných a 100 ve velmi vážném stavu.

 

Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger o situaci v nemocnicích:

 

 

Ministerstvo zdravotnictví začalo zveřejňovat i údaje o volných kapacitách v nemocnicích. K 17. říjnu bylo lůžek typu ARO/JIP volných 981 (z 4014), ventilátorů 893 (z 18368) a lůžek s kyslíkem 7545  (z 22 807).

 

Takhle se v Česku vyvíjí počet hospitalizovaných:

 

Vývoj v jednotlivých okresech se rychle mění. Situace je aktuálně nejvážnější na Zlínsku, kde je 844,24 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Za ním následuje Plzeň-sever (811,46), Příbram (759,31) a okres Uherské Hradiště (749,51).

 

Nakažení za posledních 7 dní:

 

Od konce dubna epidemie začala polevovat a čísla klesala. V květnu a červnu se denní přírůstky držely většinou pod stovkou, občas ji překročily. Na začátku července však nárůst nových případů nebezpečně zrychlil, podle ministerstva zdravotnictví kvůli rozsáhlému testování na Karvinsku.

 

Po krátkém poklesu opět rostl a případů bylo víc než při jarním vrcholu epidemie. To se ale změnilo po revizi dat. Ta byla podle ministra zdravotnictví nutná, protože ve starých údajích byla řada chyb. I tak se čísla rychle vrátila na maximální hodnoty.

 

Petr Sládek, ředitel nemocnice v Uherském Hradišti, komentuje situaci, která tam panuje:

 

Srovnání počtu nově nakažených a zemřelých:

 

 

V dubnu bylo maximem 4623 nemocných, nyní počet aktivních případů překročil 103 tisíc. Celkem se v Česku nakazilo přes 177 tisíc lidí. V souvislosti s koronavirem zemřelo 1513 pacientů.

 

Souhrn případů nemoci podle krajů za celou epidemii:

   

Podívejte se na mapu nakažených podle okresů za celou epidemii:

  

Takřka 75 tisíc lidí se z nemoci již uzdravilo. Mapa krajů a okresů ukazuje, kolik lidí se v regionu nakazilo celkem od začátku epidemie.

 

Počet úmrtí v jednotlivých okresech:

 

Koronavirus podle skupin obyvatel:

 

Drtivá většina lidí se nakazila v České republice. Při vypuknutí epidemie to přitom bylo naopak, poté se ale koronavirus začal šířit komunitně i v Česku.

 

V březnu se případy nákazy ze zahraničí potvrzovaly hlavně u turistů navrátivších se z Itálie a Rakouska. V současnosti je nejvíc nových případů z Ukrajiny. Nejsou to ale jediné státy s původem nákazy, další najdete v tomto grafu:

 

Připravili jsme také přehled nakažených ve světě. Mapu Evropy stačí oddálit a poté přiblížit oblast, která vás zajímá:

 

Koronavirem se celosvětově nakazilo už více než 40 milionů lidí:

 

Počet aktivních případů nákazy koronavirem v ČR překročil sto tisíc:

TN.cz