šíření koronaviru

V pondělí testy odhalily 3301 případů! Nárůst nově nakažených zpomaluje

Koronavirus - okresy
Zdroj: Profimedia, Getty Images/ TN.cz
Ilustrační snímek
Téma:

V pondělí laboratoře v Česku odhalily 3301 nových případů nákazy koronavirem, je to o 567 méně než před týdnem. Boj s covidem-19 prohrálo už více než 28 tisíc lidí. Nejhůře je na tom aktuálně okres Žďár nad Sázavou. V článku se můžete podívat, jak se situace vyvíjela a jak je na tom váš kraj a okres.

Za pondělí se podařilo v Česku odhalit dalších 3301 případů koronaviru. Lidí, kteří zemřeli s nemocí covid-19, je 28 640.

 

Vakcín bylo v pondělí aplikováno celkem 55 085. První dávku už dostalo přes 2,5 milionu lidí v Česku. Obě dávky už má přes 877 tisíc lidí. 

 

Počet hospitalizovaných s covidem-19 už delší dobu klesá. Nyní však číslo znovu mírně stouplo. V nemocnicích leželo k pondělku 4108 nakažených, z nichž 888 bylo ve vážném stavu. Nejvíce lidí bylo v nemocnicích 15. března, konkrétně 9457 a v ohrožení života bylo 2050 z nich.

   

Každý všední den je provedeno obvykle 20 000 až 30 000 PCR testů a podstatně vyšší počet antigenních testů. O víkendech se testuje méně. V pondělí bylo vykázáno 20 937 PCR testů a 178 490 antigenních testů.

 

Podívejte se, jak se vyvíjel počet nakažených:

 

Ministerstvo zdravotnictví zveřejňuje i údaje o volných kapacitách v nemocnicích. K pondělnímu ránu bylo lůžek typu UPV/NIV volných 567 (z 2403), to znamená 23 %, a lůžek s kyslíkem 6474 (z 22 644), volná kapacita je tak na 28 %. 

 

Takhle se v Česku vyvíjí počet hospitalizovaných:

 

Podíl hospitalizovaných osob na celkovém počtu osob s aktuálně aktivním onemocněním (absolutní):

 

Podíl hospitalizovaných osob na celkovém počtu osob s aktuálně aktivním onemocněním (relativní):

 

Přehled volných lůžek dle krajů:

 

Přehled volných lůžek dle krajů (tabulka):

  

Vývoj v jednotlivých okresech se rychle mění. Nejhorší je nyní situace v okrese Žďár nad Sázavou, kde je za posledních sedm dní přibližně 320 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Po něm následují okresy Vsetín (319,53) a Zlín (316,2).

  

Od konce dubna loňského roku epidemie začala polevovat a čísla klesala. V květnu a červnu se denní přírůstky držely většinou pod stovkou, občas ji překročily. Na začátku července však nárůst nových případů nebezpečně zrychlil, podle ministerstva zdravotnictví kvůli rozsáhlému testování na Karvinsku.

 

 

Po krátkém poklesu opět rostl počet nakažených a případů bylo více než při jarním vrcholu epidemie. To se ale změnilo po revizi dat. Ta byla podle ministra zdravotnictví nutná, protože ve starých údajích byla řada chyb. I tak se čísla rychle vrátila na maximální hodnoty.

 

Semafor ČR:

 

Protiepidemický systém (PES) ČR dle krajů:

  

Celkem se v Česku nakazilo přes 1,6 milionu lidí, tedy více než desetina republiky.

 

Souhrn případů nemoci podle krajů za celou epidemii:

   

Podívejte se na mapu nakažených podle okresů za celou epidemii:

 

Počet úmrtí v jednotlivých okresech:

 

 

Koronavirus podle skupin obyvatel:

 

Nakažených žen je více než mužů. Nejhůře zasaženou věkovou skupinou v Česku jsou lidé mezi 45 až 54 rokem života (19 %). Naopak nejméně zasaženou skupinou jsou senioři nad 85 let (2,2 %). Výrazně se zvýšil počet nakažených dětí a mladých lidí. Podíl nakažených dětí do 14 let činí přes 10,6 % a věková skupina 15 až 24 let tvoří 9,5 % všech nakažených.

 

Přehled očkování dle krajů:

 

Co se týče očkování, tak se stále nejvíce očkuje v Praze a Jihomoravském kraji. Nejméně dávek bylo zatím podáno v kraji Karlovarském. Celkem bylo podáno přes 2,5 milionu vakcín, dvěma dávkami bylo naočkováno přes 877 tisíc lidí. Nejvíce se očkuje vakcínou Pfizer/BioNTech, vyočkovaných dávek má přes 1,9 milionu.

 

Přehled očkování (graf):

 

Drtivá většina lidí se nakazila v České republice. Při vypuknutí epidemie to přitom bylo naopak, poté se ale koronavirus začal šířit komunitně i v Česku.

 

Loni v březnu se případy nákazy ze zahraničí potvrzovaly hlavně u turistů navrátivších se z Itálie a Rakouska. V současnosti je nejvíc nových případů z Ukrajiny, posléze z Německa a Slovenska. Nejsou to ale jediné státy s původem nákazy, další najdete v tomto grafu:

 

Připravili jsme také přehled nakažených ve světě. Mapu Evropy stačí oddálit a poté přiblížit oblast, která vás zajímá:

TN.cz