šíření koronaviru

Za pondělí přibylo 7590 nemocných, index PES je šestý den na čtyřce

Téma:

Za pondělí testy v Česku odhalily 7590 případů nákazy koronavirem, přibližně o dva tisíce méně než o týden dřív. Rizikové skóre systému PES zůstává na 70 bodech ze 100, odpovídá tak už šestým dnem 4. stupni opatření. Nejvážnější situace je stále na Trutnovsku. V článku se můžete podívat, jak se situace vyvíjela a jak je na tom aktuálně váš kraj a okres.

Za pondělí rozbory odhalily 7590 dalších případů nákazy koronavirem, o týden dříve to bylo 9367 infikovaných. Počet celkem nakažených se přiblížil 900 tisícům, vyléčených už je více než tři čtvrtě milionu. V neděli přibylo 2618 nemocných, tedy nejméně v tomto roce.Nárůst počtu nakažených opět klesl. Naopak podle aktuálních dat přibylo hospitalizovaných v nemocnicích.

 

Rizikové skóre, na kterém závisí změna opatření proti koronaviru, zůstává na 70 bodech. Odpovídá tak 4. stupni protiepidemického systému a to už šestým dnem. Vláda by měla ve středu řešit případné rozvolňování opatření, většina evropských zemí naopak zpřísňuje. Reprodukční číslo po poklesu na 0,71 v úterý o pět setin stouplo.

 

 

Počet lidí, kteří potřebují lékařskou péči, také stoupl. Momentálně je v nemocnici 6666 pacientů s nemocí covid-19, z toho je podle aktuálních dat 1089 ve vážném stavu. Přesto počet hospitalizovaných ve srovnání s minulým týdnem klesl.

 

Každý všední den je provedeno zhruba 20 000 až 35 000 PCR testů a podobný počet antigenních testů. O víkendech bývá jejich počet výrazně nižší.

 

Podívejte se, jak se vyvíjel počet nakažených:

 

Ministerstvo zdravotnictví zveřejňuje i údaje o volných kapacitách v nemocnicích. K 18. lednu je lůžek typu ARO/JIP volných 752 (z 3896) a lůžek s kyslíkem 5854 (z 21 369).

 

Takhle se v Česku vyvíjí počet hospitalizovaných:

  

Vývoj v jednotlivých okresech se rychle mění. Aktuálně je nejhorší situace v okrese Trutnov, kde je za posledních sedm dní 1094,27 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Následuje Cheb s 837,03 nakaženými na 100 tisíc obyvatel.

 

Nakažení za posledních sedm dní:

 

Od konce dubna loňského roku epidemie začala polevovat a čísla klesala. V květnu a červnu se denní přírůstky držely většinou pod stovkou, občas ji překročily. Na začátku července však nárůst nových případů nebezpečně zrychlil, podle ministerstva zdravotnictví kvůli rozsáhlému testování na Karvinsku.

 

 

Po krátkém poklesu opět rostl a případů bylo více než při jarním vrcholu epidemie. To se ale změnilo po revizi dat. Ta byla podle ministra zdravotnictví nutná, protože ve starých údajích byla řada chyb. I tak se čísla rychle vrátila na maximální hodnoty.

  

V dubnu bylo maximem 4623 nemocných, nyní je počet aktivních případů zhruba 135 tisíc. Po klesání, které nastalo v listopadu, počet aktivních případů začal opět růst. Celkem se v Česku nakazilo více než 899 tisíc lidí. 

 

Souhrn případů nemoci podle krajů za celou epidemii:

   

Podívejte se na mapu nakažených podle okresů za celou epidemii:

  

Zhruba 750 tisíc lidí se z nemoci uzdravilo. Mapa krajů a okresů ukazuje, kolik lidí se v regionu nakazilo celkem od začátku epidemie. Počet pacientů s covidem-19, kteří nemoci podlehli, dosáhl 14 646.

 

Počet úmrtí v jednotlivých okresech:

 

Koronavirus podle skupin obyvatel:

 

Drtivá většina lidí se nakazila v České republice. Při vypuknutí epidemie to přitom bylo naopak, poté se ale koronavirus začal šířit komunitně i v Česku.

 

Loni v březnu se případy nákazy ze zahraničí potvrzovaly hlavně u turistů navrátivších se z Itálie a Rakouska. V současnosti je nejvíc nových případů z Ukrajiny. Nejsou to ale jediné státy s původem nákazy, další najdete v tomto grafu:

 

Připravili jsme také přehled nakažených ve světě. Mapu Evropy stačí oddálit a poté přiblížit oblast, která vás zajímá:

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz