umělé oplodnění

Nová šance pro neplodné páry! Mění se podmínky umělého početí

Umělé oplodnění
Zdroj: Profimedia
Téma:

Věk prvorodiček v Česku se zvyšuje. A roste i počet párů, které se pokoušejí o umělé oplodnění. Asistovaná reprodukce je však nákladná záležitost a možnosti úhrady pojišťovnou jsou omezené. Ministerstvo zdravotnictví na to chce zareagovat předložením novely zákona. Umělé oplodnění by tak bylo hrazené ženám až do 40 let, zvýšil by se i počet hrazených pokusů o otěhotnění.

Počet párů pokoušejících se o umělé oplodnění každým rokem roste, podle nejnovějších statistik průměrně o tisíc párů ročně, informoval David Rumpík, předseda sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

 

"Nárůst je v posledních letech pravidelný. Každým rokem se zvyšuje přibližně o půl roku věk pacientek, které na kliniku přicházejí, a Česká republika tak kopíruje trend ve vyspělých zemích Evropy a USA," říká.

 

Dodává, že populačně nejde o pozitivní jev, podle něj by se měl ideální věk prvorodiček pohybovat okolo 25 let. Páry jen za rok 2018 absolvovaly 39 tisíc cyklů umělého oplodnění.

 

Ministerstvo zdravotnictví na tento trend reaguje a chce do června tohoto roku vládě předložit návrh, ve kterém doporučí posunout věkovou hranici u žen, kterým bude pojišťovna hradit umělé oplodnění, až do 40 let. A kromě toho chce navýšit i počet hrazených cyklů. Pomohl by matkám, které už pomocí umělého oplodnění otěhotněly a přejí si další dítě.

 

V současnosti hradí pojišťovny 3 pokusy umělého oplodnění. Čtvrtý pokus proplatí pojišťovna pouze v případech, že při prvních dvou pokusech bylo použito pouze jedno embryo. V ceně je zahrnut nejen samotný zákrok, ale i procedury a některá vyšetření, které umělému oplodnění předcházejí. Co však hrazené není, jsou doplatky za léky. Ty vyjdou ženy toužící po dítěti většinou na částku kolem 10 tisíc korun.

 

 

Problémy s početím jsou čím dál tím aktuálnějším tématem. V Česku se nedaří otěhotnět až čtvrtině párů. Ve 40 % případů je problém na straně ženy, ve 40 % na straně muže, ve zbylých případech mají zdravotní potíže obě strany. V současné době se počet dětí narozených "ze zkumavky" pohybuje kolem 5 %, podle Rumpíka je však pravděpodobné, že v blízké budoucnosti se počty navýší.

mj TN.cz