Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

letní zranění

Počet úrazů v létě strmě narůstá, na vině bývá často alkohol

Stovky pacientů během prázdnin denně skončí na úrazových ambulancích. Například v českokrumlovské nemocnici jde hlavně o vodáky. Za jejich zranění často může alkohol. Záchranáři zaznamenávají také nárůst zraněných cyklistů. Na Šumavě v pátek jeden zemřel.

Na úrazovou ambulanci v pátek záchranáři přivezli například mladíka, který si dopoledne s kamarády užíval zábavu na vodě. Po několika pivech ale zakopl a hlavou se praštil o kámen.

 

Na úrazové ambulanci v nemocnici v Českém Krumlově ošetří denně okolo 130 pacientů. To je přibližně o 30 % více než mimo sezónu. Až polovinu z nich tvoří podle lékařů právě opilí vodáci. Ne vždy je ošetření v nemocnici nutné.Turisté často zapomínají na nejnutnější zdravotnické vybavení.

 

Lidé by si s sebou neměli rozhodně zapomenout přibalit tři nedůležitější věci. Prášky proti bolesti, náplasti a dezinfekci.

 

 

Nejde ale jen o vodáky. Záchranáři zaznamenávají nárůst počtu zraněných cyklistů. Muž (†67) nepřežil pád z kola na Šumavě. "Ten pacient byl v bezvědomí, nedýchal. Resuscitace probíhala asi půl hodiny," uvedl Václav Kouba z Horské služby Kvilda.

 

V tragédii se proměnil i včerejší výlet k jezeru Benedikt na okraji Mostu. Při koupání se začal topit teprve čtyřletý chlapeček. Zachránit se ho snažil jeho otec. "Jeho tatínek bohužel i přes několik desítek minut dlouhou resuscitaci na místě zemřel," sdělil mluvčí policie Daniel Vítek.

 

 

Rizikové ale nemusejí být jen sporty. Jak potvrzuje jeden z pacientů, zvrtnout se může i oblíbené grilování. "Čistil jsem rožeň na kuřata a jak jsem šmirgloval, tak jsem si tím ostrým drátem propíchl malíček," popsal pan Bořivoj.

 

Taková rána se hojí i několik měsíců. Velké riziko představuje i obyčejná tříska, která může rozpoutat infekční onemocnění.
 

Vladimír Hoť/klma tn.cz / TV Nova