první máj, lásky čas

Parník zdarma, oslavy, pochody extrémistů: Česko slaví 1. máj

Prvomájové líbání
Zdroj: Mediafax
Téma:

První máj, lásky čas. Přemýšlíte, kam vyrazit, ať už se svou polovičkou, nebo rovnou s celou rodinou? V první květnový den se ve většině větších českých měst pořádají prvomájové akce. Jako každý rok však svátek zamilovaných využijí ke své prezentaci i politici napříč stranami. V Brně se navíc plánuje pochod neonacistů, který však doprovodí demonstrace odpůrců extremismu.

Nejvíc rušno bude 1. května v ulicích Brna. Pochod chystají pravicoví radikálové, začít by měl v jednu hodinu odpoledne a projít téměř celé centrum Brna. Ze Zelného trhu přes Masarykovu ulici až na Mendlovo náměstí budou radikálové pochodovat v trojstupu s vlajkami i pochodněmi. Pochodně ve svých průvodech nosívali i nacisté.

 

Odezva však na sebe opět nenechá dlouho čekat. Brno rozjede na Dominikánském náměstí akci Kdo si hraje, nehajluje 2019. "Pro nacistické projevy v ulicích Brna není žádné místo,“ hlásají organizátoři ze spolku Brno blokuje. Účastníci v době pochodu neonacistů mají za úkol v centru Brna zorganizovat zábavnou a nenásilnou prvomájovou aktivitu.

 

"Připravte si pro nácky divadelní vystoupení, udělejte jim hudební doprovod, zatancujte si s nimi," vybízejí organizátoři. Spolek tak chce ukázat, že proti násilným postojům se dá bojovat i nenásilně. Své fotky pak účastníci mohou sdílet na sociální sítě. Na obě akce budou dohlížet desítky policistů.

 

A jako každý rok, i politici chystají na 1. máj akce svých stran. Na Náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze od 10 hodin pořádají prvomájové shromáždění pražští komunisté. A pražská ODS organizuje akci Vzhůru na Petřín. Sraz bude u horní stanice lanovky v 13 h odpoledne. A v Brně na přehradě organizuje svoji slavnost ČSSD. Připraveny zde budou atrakce a soutěže pro děti a strana dokonce vypraví loď, na kterou bude vstup zdarma.

 

Pokud chcete prožít první máj stranou od všech politických ideologií, vyrazte i se svou polovičkou do Prahy na Petřín. Den s Máchou na Petříně potěší všechny romantické duše, připravené jsou i soutěže pro děti, stánky s jídlem a celou akci završí promítání kultovního filmu Kristián s Oldřichem Novým.

 

 

V Olomouci se v Korunní pevnůstce rozezní hudba kapely Ready Kirken, celá akce začne v 10 h dopoledne a skončí v 17 h večer. Milovníci zvířat můžou navštívit jihlavskou zoo. Zoologická zahrada v Jihlavě pořádá od 9 h dopoledne Den pro zoo. Naplánováno je několik představení, mimo jiné můžete zhlédnout letové ukázky sov a dravců.

Související témata:
mj TN.cz