sdílení filmů

Počítačový pirát způsobil škodu za 88 milionů, hrozí mu 8 let

Téma:

Kriminalisté z České Lípy rozkryli případ poškozování autorských práv. Muž z Ústí nad Labem nasdílel přes různé servery 152 572 filmů. Podle České protipirátské unie jde o jeden z největších takových případů u nás. Šířením filmů si vydělal i dost peněz. Mezi poškozenými je i televize Nova.

Okresní přebor, Román pro muže, Ženy v pokušení, Bobule, Babovřesky i všechny Kameňáky. Filmy, kde je TV NOVA buď partnerem nebo koproducentem. Muž poškodil ale mnoho dalších společností v Evropě i zámoří.

 

"Jednalo se o filmy české o zahraniční provenience od pohádek až po filmy pro dospělé," uvedl vyšetřovatel případu.
"Jedná se o jednoho z největších pachatelů, které doposud evidujeme," přiblížila Martina Varjacsyová z České protipirátské unie.

 

Filmy, které invalidní důchodce z Ústí nad Labem po internetu šířil, by vám při jejich sledování zabraly těžko uvěřitelných 26 let. Bylo jich totiž přesně 152572. Protipirátská unie už vyčíslila škodu, kterou měl způsobit, je to 88 milionů korun.

 

"Kriminalisté vycházeli z posledního rozhodnutí Nejvyššího soudu, který konstatuje, že ušlým ziskem poškozeného je jenom takzvaná marže, proto určili jako vzniklou částku 15 mil. korun," vysvětlila mluvčí policie Ivana Baláková.

 

O zbylých 73 milionů se tak s mužem bude soudit v civilním řízení Protipirátská unie. Podle způsobu práce nejspíš věděl, že porušuje zákon. "Používal více než 20 přezdívek," doplnila Varjacsyová.

 

"Počítač si nechal u přítelkyně a veškeré nahrávání a sdílení filmů prováděl na dálku z jiného místa a z jiného počítače," uvedl vyšetřovatel případu.

 

 

Filmy nesdílel jen tak pro zábavu. Tím, že je lidé z internetu stahovali, získával podle policie od provozovatelů webů kredit, který si později nechával proplácet. Na způsobenou škodu mu to však stačit nebude. "Vydělal kolem 188 000 korun," potvrdil vyšetřovatel.

 

Kromě patrně doživotních dluhů muži hrozí až 8leté vězení.
 

Ivan Berka / klma tn.cz / TV Nova