Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

brexit v ohrožení

Pod Mayovou se houpe židle. Večer může přijít o post premiérky

Brexit - Theresa Mayová
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com, Profimedia.cz
Theresa Mayová může přijít o premiérské křeslo

Britské premiérce Therese Mayové, která kvůli brexitové dohodě s Evropskou unií čelí na domácí politické scéně tvrdé kritice, hrozí pád. Skupina poslanců z její Konzervativní strany totiž zahájila proces, ve kterém chce Mayové vyslovit nedůvěru jako šéfce strany, což by znamenalo i konec nynější vlády. Tajné hlasování se uskuteční dnes mezi 19:00 a 21:00 SEČ. Mayová dopoledne prohlásila, že tlaku ustoupit nehodlá a že je připravena o udržení důvěry poslanců své strany bojovat.

Nejméně 158 konzervativních poslanců už ale podle průzkumu stanice BBC naznačilo, že Mayovou ve stranickém hlasování podpoří. Právě prostá většina 158 z 315 zákonodárců Konzervativní strany je potřeba, aby Mayová hlasování ustála. Dosažení potřebného prahu pro setrvání Mayové ve funkci hlásí i agentura Reuters. "Někteří poslanci, kteří veřejně Mayovou podpořili, ale v soukromí podle britských politických komentátorů uvedli, že budou hlasovat proti ní," upozornila zároveň.

 

V 18:00 SEČ Mayová předstoupí před takzvaný Výbor 1922, který sdružuje vlivné konzervativní poslance. Podle hlavní politické zpravodajky BBC Laury Kuenssbergové premiérka svým spolustraníkům patrně řekne, aby jí nechali dovést do konce brexit a že poté ještě před volbami odstoupí. Obdobně se vyjádřil také konzervativní poslanec Nick Boles, podle nějž si toto přeje většina konzervativních poslanců i členů strany.

 

"Jsem odhodlaná práci dokončit," řekla ministerská předsedkyně v prohlášení, které dopoledne přednesla před svým úřadem v Downing Street. Zároveň varovala, že pokud ji nahradí jiný stranický lídr, bude to znamenat odklad britského odchodu z EU. Spojené království má společenství opustit už za několik měsíců, v březnu 2019. Připravenou brexitovou dohodu, o které zatím britský parlament nehlasoval, považuje Mayová za správnou a za splnění vůle britských občanů vyjádřené v referendu; s unijními představiteli přitom podle svých slov ještě projednává možné změny. Evropská unie ale jakékoli změny dojednaného textu odmítá.

 

 

Podle pozorovatelů bude pro Mayovou obtížné zůstat lídrem, pokud bude výsledek hlasování, očekávaný kolem 22:00 SEČ, jen těsný. "Výhra je výhra, i když je malá," konstatovala v této souvislosti konzervativní poslankyně Kemi Badenochová.

 

Pokud by Mayová hlasování neustála, musela by rezignovat na funkci šéfky strany a očekávalo by se od ní, že odstoupí i z úřadu premiérky. Strana by si pak volila nového lídra. Tento proces by podle BBC zabral patrně několik týdnů.

 

"Myslím si, že by bylo chybou nyní volit nového vůdce," napsala na twitteru konzervativní poslankyně Elizabeth Trussová, jedna z těch, kteří především na sociálních sítích Mayovou podpořili. Naopak vlivný konzervativní poslanec Jacob Rees-Mogg, který se pro nedůvěru vůči Mayové vyslovil už před několika týdny, napsal, že "země potřebuje nového vůdce a je načase, aby paní Mayová odešla".

 

Opozice rozhodnutí Mayové bojovat o vedení strany kritizovala. Podle jednoho z předáků Labouristické strany Iana Laveryho slabost premiérky "naprosto paralyzovala vládu v době, která je pro zemi kritická". "Nedopečená brexitová dohoda nemá podporu kabinetu, strany, poslanců ani země," napsal Lavery v prohlášení.

 

 

Mayová utrpěla velkou porážku v pondělí, když se vláda kvůli očekávanému fiasku rozhodla odložit úterní hlasování britského parlamentu o připravené brexitové dohodě mezi Londýnem a zbytkem EU. Graham Brady, předseda vlivného konzervativního klubu v Dolní sněmovně, který je znám pod názvem Výbor 1922, v úterý obdržel 48 dopisů od nespokojených konzervativních poslanců; tento počet je třeba k zahájení procesu vyslovení nedůvěry.

 

Britská libra na devizových trzích smazala po zprávách o možném odkladu britského odchodu z EU počáteční ztráty a posiluje.

tn.cz / ČTK