rozsudek soudu

Podezřelé z loupeže šperků "udal" policejní pes. Svou vinu popřeli

Téma:

Krajský soud ve Zlíně uzavřel případ loupežného přepadení klenotnictví v Uherském Hradišti z roku 2015. Dvojice ozbrojených mužů se tehdy zmocnila šperků za více než milion korun. Nakonec je ale neodnesli kvůli konfliktu se dvěma kolemjdoucími, které pak vážně poranili. Miloš Zezula dostal u soudu trest osm let, Martin Skalický pět let.

Loupež v centru Uherského Hradiště se stala před polednem - do prodejny vtrhli dva ozbrojení muži v motocyklových kombinézách a helmách. Do tašky naházeli klenoty za jeden a čtvrt milionu, v tom ale prodavačce přispěchali na pomoc dva kolemjdoucí. Ovšem když chtěli lupiče zadržet, padly výstřely.

 

Jeden z odvážných mužů skončil s vážným zraněním očí, druhý s průstřelem nohy, oba mají trvalé následky. "Mám problém vůbec najít zaměstnání, nespí se mi moc dobře. A zničilo mi to život," tvrdí zraněný svědek loupeže.

 

Lupiči ujeli na motorce, policie je vypátrala až po půl roce. O jejich vině svědčila podle žalobce řada nepřímých důkazů, hlavně pachových stop, které označil policejní pes. "Jsem velmi rád, že konkrétně v této trestní věci se sešla logika s právem a se spravedlností. Pachová stopa je velmi důležitá, kdy je součástí uceleného řetězce dalších důkazů," uvedl státní zástupce Leo Foltýn.

 

Ty soudu stačily k tomu, aby Zezulu potrestal osmiletým vězením, Skalického pak pětiletý. Navíc na odškodném mají zaplatit bezmála milion korun. Oba muži se proti nepodmíněným trestům na místě odvolali, protože od začátku procesu loni na jaře tvrdí, že mají neprůstřelné alibi.

 

 

Oba prý byli v práci a mají na to svědky. "Jsem nevinný. A je to paradox prostě, že nějaký pes, který prostě byl mezi čtyřmi zdmi s jedním pánem, mě má usvědčit z toho, že jsem udělal nějaký trestný čin," řekl nepravomocně odsouzený Miloš Zezula.

 

"Netuším, jak to pan soudce takto mohl rozhodnout. No doufám, že bude spravedlnost," uvedl Martin Skalický. Tu budou hledat u Vrchního soudu.
 

Zdeněk Čík, sei TN.cz