pekelná dovolená

Podezření na koronavirus uvěznilo tisíce lidí na lodi. Pluje dál

Michaela Trochová
Michaela Trochová
Aktualizováno 30.1. 2020 16:34
Téma:

Podezření na koronavirus ohlásila ve čtvrtek výletní loď Costa Smeralda, kotvící u italského břehu nedaleko Říma. V karanténě byla jediná dvojice čínských manželů, na lodi ale musela zůstat kvůli obavám z nákazy uvězněná celá osádka.

Asi šest tisíc cestujících a další tisícovka členů posádky nemohla ve čtvrtek 30. ledna opustit loď, kotvící v přístavu Civitavecchia nedaleko Říma. Manželé z Hongkongu, podezřelí z nákazy, byli podle údajů italského webu Ansa.it izolování v palubní nemocnici poté, co se u čtyřiapadesátileté ženy objevily dýchací obtíže a vysoká horečka. Její muž je zatím bez příznaků. Oba byli v průběhu dopoledne vyšetřeni lékařem, a podstoupili testy, vzorky byly odeslány do nemocnice v Římě.

 

Kolem čtvrté hodiny odpoledne italská média potvrdila, že první testy provedené v ústavu infekčních chorob Lazzaro Spallanzani v Římě přítomnost koronaviru na palubě lodi vyloučily.

 


GALERIE: Podezření na koronavirus na výletní lodi

1
/
4
Zdroj: Profimedia
Podezření na koronavirus na výletní lodi - 1

 

Do Itálie pár podle informací zpravodajského portálu Mirror přicestoval v sobotu, z letiště v Miláně pokračoval do přístavního města Savona, kde se týž den nalodili. Do dnešního dne stihla výletní loď zastávku na Mallorce, ve španělské Barceloně nebo francouzské Marseille. Na lodi by mělo být 751 cestujících z Číny a Hongkongu.

 

Zda jsou mezi cestujícími Češi, společnost Costa Cruises, provozující tuto plavbu, na naši výzvu nepotvrdila. "V současnosti nemáme informace, že by na palubě lodi byli i čeští turisté," doplnil také Jakub Kopecký z tiskového odboru Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

 

 

Z přístavu Civitavecchia měla loď podle plánu vyrážet ve čtvrtek v 19 hodin, v sobotu měla svou plavbu ukončit opět v Savoně nedaleko Janova. Svou plánovanou cestu tak nakonec zřejmě stihne, i když celý den nebylo jisté, zda bude mít k další plavbě povolení. V případě, že by se u dvojice Číňanů nákaza potvrdila, mohli být lékařské kontrole podrobeni všichni cestující.

 

Někteří z cestujících sdíleli fotografie a informace z lodi na sociálních sítích.

 

 

Postěžovali si, že informaci o důvodu, proč je na lodi drží, získali až po třech hodinách čekání. Báli se jít do svých kajut v horních patrech a raději čekali společně na dolní palubě, mnozí posedávali na zemi a na schodech. Velitel pobřežní stráže Vincenzo Leone sdělil zpravodajskému webu La Repubblica, že "situace je pod kontrolou a v současné době na palubě není důvod k obavám." Našli se tak i cestující, kteří si dovolenou nenadálou událostí nechtěli nechat pokazit a čas trávili například v palubním bazénu.

 

TN.cz