Částečné zatmění

Na den po 50 letech od startu Apolla bude zatmění Měsíce!

Zatmění Měsíce
Zdroj: Profimedia
Zatmění měsíce
Téma:

Milovníci pozorování noční oblohy se mají na co těšit. V červenci letošního roku totiž proběhne částečné zatmění Měsíce, které bude vidět na obloze i z Česka. Celá podívaná se navíc odehraje přesně k 50. výročí startu raketoplánu Apollo 11.

Částečné zatmění Měsíce bude viditelné z Asie, Afriky a Evropy. Česko jej může vidět 16. července před půlnocí. "Měsíc vychází okolo 21. hodiny letního času. V té době již bude probíhat očima nepozorovatelná polostínová fáze zatmění," vysvětluje Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR.

 

Maximum zatmění pak proběhne v úterý ve 23:31, kdy bude v zemském stínu ponořeno více než 65 procent Měsíce. "Nezakrytá část Měsíce bude na nebi vytvářet nezvyklý jev nebeského úsměvu, nad kterým v naoranžovělém až cihlově červeném odstínu bude vidět zbytek měsíční tváře," láká Suchan. 

 

Podle Astronomického ústavu bude částečné zatmění viditelné jak z měst, tak i mimo ně. Poblíž Měsíce bude také planeta Saturn, centrum Mléčné dráhy a nad jihozápadem jasný Jupiter. Na konec zatmění si pak diváci počkají až do jedné hodiny po půlnoci. Po středeční druhé hodině ranní už nebude úkaz viditelný.

 

 

S rozdílem pouhých osmi hodin připadá maximum zatmění na mimořádné výročí. Právě 16. července 1969, konkrétně v 15:32 středoevropského času začalo vyvrcholení jednoho z největších dobrodružství lidstva. 

 

Astronauté Neil Armstrong, Edwin Aldrin a Michael Collins byli v raketě Saturn V vystřeleni k Měsíci. Na něm přistáli o čtyři dny později, tedy 20. července. "Legendární první stopu své boty do měsíčního povrhu vtiskl Neil Armstrong o pár hodin později," připomíná Pavel Suchan.

 

 

Zatmění Měsíce vzniká při průchodu našeho kosmického souseda zemským stínem. Další nastane až v pozdních večerních hodinách 10. ledna 2020, bude však pouze polostínové. Na úplné měsíční zatmění viditelné z našeho území si ale budeme muset počkat více než 6 let. Stane se tak až 7. září 2025.

 

Připomeňte si úplné zatmění Měsíce z ledna tohoto roku:

pan TN.cz