Volby do Sněmovny

Podívejte se, kdo ze sousedů kandiduje ve volbách. MAPA

Volby - kandidáti
Zdroj: TN.cz, danielkerekes1.carto.com
Unikátní volební mapa
Téma:

Chcete vědět, jestli se o poslanecký mandát uchází někdo z vašich sousedů? Už nemusíte procházet jednu po jedné všechny kandidátní listiny ve vašem kraji, mladý politolog z Masarykovy univerzity totiž vytvořil unikátní mapu, kde se vše dozvíte rychle a přehledně.

Mapu vytvořil politolog Daniel Kerekes ze společnosti Politicalconsulting.sk, který působí také jako doktorand na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Voličům chce usnadnit rozhodování před nadcházejícími volbami do Poslanecké sněmovny.

 

"Jestli chce volič zjistit, kdo z jeho obce nebo blízkého okolí kandiduje, musí pracně pročíst až 31 kandidátních listin. Mapa ale voliči umožní se jednoduše a rychle podívat, kdo v jeho okolí kandiduje, a za jakou partaj. To mu může pomoct při kroužkovaní nebo rozhodovaní o tom, kterou stranu ve volbách podpoří," prozradil autor mapy Daniel Kerekes.

 

Zmínil také některé perličky, které při analýze kandidátních listin našel. Třeba to, že nejméně kandidátů, jen šest, představila strana Národ Sobě. Naopak hned 16 stran kandidátní listiny zcela zaplnilo, to znamená, že na ně napsalo 343 uchazečů o místa v poslaneckých lavicích.

 

 

Nejtěžší výběr budou mít voliči v Praze, které čeká výběr z 855 kandidátů. V Karlovarském kraji si přitom voliči mohou vybírat jen z 288 kandidátů, což je naopak nejméně ze všech regionů České republiky.

 

Tři strany vsází na mládí, průměrný věk kandidátů mají nižší než 40 let. Jde o Radostné Česko, Českou národní frontu a Piráty. Na zkušenosti vsází Občané 2011, Rozumní, Strana práv občanů, Starostové, Společnost proti developerské výstavbě v Prokopském údolí, Česká strana národně sociální a Pravý Blok. Tyto strany mají věkový průměr kandidátky vyšší než 50 let.

 

 

Hlavní strany mají kandidáty barevně odlišené, při pohledu na mapu tak rychle zjistíte, za jakou stranu někdo z vaší obce kandiduje. Když najedete na barevnou tečku myší, zobrazí se další podrobnosti, konkrétně jméno kandidáta, jeho věk, povolání nebo jméno strany za kterou kandiduje.

 

K volebním urnám zamíří občané 20. a 21. října. O poslanecká křesla bojuje celkem 31 stran.

 

Jak si strany povedou podle numeroložky? Více v reportáži:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

vbo TN.cz