nebezpečná místa

Deset nejrizikovějších úseků dálnice D1! Tady se vyplatí dát si pozor

Nehoda na D1
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Publikováno 20. 8. 2019
Téma:

Dálnice D1 je nejstarší a nejvytíženější českou cestou. Které úseky jsou ale nejvíce nebezpečné? Podívejte se na srovnání spolu s propočítaným indexem nehodovosti, kam redakce Tn.cz započítala i hustotu provozu.

S náskokem je nejnebezpečnějším místem D1 úsek od nultého kilometru po exit na Chodově. Tam se za uplynulý rok stalo 75 nehod. To sice není nejvyšší číslo, úsek je však dlouhý jen necelé dva kilometry. Denně po něm přejede na 100 tisíc řidičů.


Naopak druhý nejnebezpečnější úsek mezi hranicí Jihomoravského a Olomouckého kraje a Mořicí v Olomouckém kraji tak vytížený není. Podle aktuálních dat ze sčítání dopravy je jeho vytíženost devětkrát nižší. Přitom se tam ale na relativně krátkém úseku stane poměrně hodně nehod.

 

Anketa

Jezdíte často po D1?

Hlasovalo 444 lidí.


Například úsek s absolutně nejvíce nehodami se do naší tabulky jen těsně nedostal. Mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem na Vysočině mezi exity na 90. a 104. kilometru se za rok stalo 101 nehod. Úsek je ale poměrně dlouhý a provoz na něm není ani poloviční ve srovnání s nejnebezpečnějším úsekem mezi Spořilovem a Chodovem.

 


Mezi deseti nejnebezpečnějšími úseky lze najít sedm ze Středočeského kraje. Přitom čtyři z nich jsou čtyři na sebe navazující úseky mezi nultým kilometrem a exitem na desátém kilometru. Většina nejnebezpečnějších úseků patří mezi ty kratší. Delší než šest kilometrů jsou jen tři z nich.

 


Index nehodovosti jsme vypočítali jako poměr nehod v období od 1. srpna 2018 do 31. července letošního roku na deset tisíc řidičů na jeden kilometr dálnice. Poslední sčítání dopravy zorganizovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v roce 2016. Proto je vypočítaný index nehodovosti vhodný jen pro vzájemné porovnání v tabulce. Statistiku nehod jsme převzali z Jednotné dopravní vektorové mapy ministerstva dopravy.


Připravujeme pro vás i nejnebezpečnější úseky podle jednotlivých krajů. Najdete je v následujících dnech na TN.cz.
 

Podívejte se na reportáž TV Nova o umístění radarů na D1:

 

TN.cz