Nečekaný nález

Podivín měl plný byt výbušnin. Mohl do vzduchu vyhodit část Brna

Josef Svoboda
Josef Svoboda
11.12. 2019 20:44
Téma:

Policisté rozplétají záhadu mrtvého muže, kterého objevili v pondělí v jeho bytě v Brně. Kvůli nálezu velkého množství chemikálií museli evakuovat několik domů. Ukázalo se, že měl také kilogramy výbušnin.

Nájemníci bytového domu roky netušili, že stačí jen malá chyba jejich souseda a vyhodí je do povětří. Podivín skladoval za zdmi svého pokoje takové množství výbušnin, že by srovnal celý dům se zemí. "Ty nejnebezpečnější jsme odváželi k likvidaci mimo Brno," prozradil mluvčí brněnské policie Bohumil Malášek.

 

Hned v pondělí policisté evakuovali pětadvacet obyvatel ze sousedních domů. Včera bylo riziko výbuchu tak vysoké, že museli bezpečnou zónu ještě rozšířit. Do svých domovů se lidé nemohli vrátit ani v noci, přespali na radnici či v hotelích, domů se mohli vrátit až druhý den odpoledne. Výbušné látky údajně ležely i pod tělem zesnulého a hrozilo, že při jeho odvozu nastane řetězová reakce.

 

 

Sousedé, se kterými bydlel v domě, měli tušení, že dvaačtyřicetiletý podivín se věnuje chemii. "Pokud to byl vystudovaný chemik, jak se říkalo, tak tam mohl mít cokoliv," podělila se o své obavy sousedka Jana Stránská. "Člověk dneska ani neví, co má za souseda," doplnil Michal Žižka, další z obyvatel evakuovaného domu.

 

 

Podle informací Televize Nova byl muž v minulosti stíhaný za výrobu výbušnin. Policisté nyní pátrají po tom, jak se mohl dostat k tak nebezpečným chemikáliím. Podle prvotních rozborů bylo v bytě minimálně sedm kilogramů trhavin. Podle pyrotechniků nedošlo k výbuchu jen dílem náhody. Následky by byly zřejmě děsivé, protože v uzavřeném prostoru se síla trhaviny násobí.

 

Záhadou stále zůstává, proč pyroman zemřel. Policie čeká na výsledky pitvy, ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se stal obětí trestného činu.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz