volala na úřady

Renatu vyděsil podivný hmyz na stromě, kmen byl zcela obsypaný

Ploštice blánatky
Zdroj: TN.cz
Téma:

S nastupujícím jarem se začíná pomalu probouzet příroda a jako první o sobě dává vědět hmyz. Kolonie podivných broučků se objevily okolo Brna. Jde o ploštice, konkrétněji blánatku lipovou, která může napáchat škody na kůrách stromů lip, meruněk a broskvoní.

Strom doslova obsypaný podivným hmyzem vyděsil čtenářku TN.cz. Při nedělní procházce v brněnském Novém Lískovci si na několika mladých lípách všimla kolonie malinkatých broučků. Že jde o ploštice, konkrétně blánatku lipovou, se dozvěděla vzápětí. "Volala jsem na Odbor životního prostředí brněnského magistrátu a bylo mi řečeno, že nejsou škodlivé a jejich zneškodnění by nadělalo víc škody než ony samy," sdělila paní Renáta.

 

Ploštice se tu a tam přesunou také k lidským obydlím, například ve Znojmě museli obyvatelé bytovek v minulých letech kvůli invazi ploštic před začátkem zimy omezit větrání a vyprané prádlo sušit raději vevnitř. Drobný hmyz lezl po parapetech, po stěnách paneláků a až do zimy znepříjemňoval život majitelům bytů.

 

GALERIE: Blánatka lipová

1
/
6
Zdroj: TN.cz, Renáta Čepková
Ploštice blánatky

 

Ještě před patnácti lety žila blánatka pouze ve státech jižní Evropy. Vlivem celkového oteplování klimatu se však usadila i ve střední Evropě. Přezimuje v hromadných koloniích po stovkách na jižní straně kmenů stromů.

 

V Česku byla poprvé spatřena v roce 2004, a to právě v Brně. Jen pár let nato hlásili její výskyt obyvatelé z různých koutů České republiky.

 

 

Jedna blánatka je velká zhruba půl centimetru, žije na lípách, bylinách nebo keřích. Živí se kůrou stromů, obsypat může kromě lip také ovocné stromy - broskvoně nebo meruňky.

 

Kolonie blánatek jsou často vidět už z dálky. Že by však zaútočily na člověka nebo zvíře, zatím známo není. "Bodnutí člověka nebo alergická reakce na sekret zápašných žláz zaznamenány nebyly," uklidňuje své čtenáře odborný časopis Akademie věd ČR Živa.

mj TN.cz