kontroverzní výzkum

Podle studie vznikl koronavirus v laboratoři. Pseudověda, hodnotí expert

Koronavirus
Zdroj: Getty Images
Martin Klícha
Martin Klícha
Publikováno 20. 9. 2020
Téma:

Zahraniční studie tvrdila, že koronavirus SARS-CoV-2 vykazuje znaky uprávy v laboratořích a nepřenesl se ze zvířete na člověka. Tvrzení čínských expertů obletělo velmi rychle svět. Podle virologů se nicméně zakládá na neprokázaných a zdiskreditovaných teoriích.

Spekulace o původu koronaviru, který se šíří po celém světě, se objevily už v samotném počátku šíření. Někteří si myslí, že byl vytvořen uměle, to se snaží vyvrátit celá řada studií, jednou z nich je i studie virologa Davida Robertsona, která poukázala na velkou podobnost s virem RaTG13, jenž se v netopýří populaci šíří po desetiletí.

 

V pondělí se nicméně objevila na portálu zenodo.org, kam mohou vědci sdílet výsledky svých výzkumů, které mohou být i vědecky méně podložené, studie čtyř autorů, která tvrdí, že byl koronavirus spíše vytvořen v laboratoři. Autorem výzkumu je i viroložka Li-Meng Yan, která z Číny uprchla do Spojených států.

 

Na sítích se okamžitě strhla bouře. Vědci začali studii zkoumat, například podle virologa Washingtonské státní univerzity Carla Bergstroma jde o nevědeckou práci, uvádí National Geographic.

 

Mezi hlavní výtky patří to, že zpráva ignorovala ohromné množství již publikované literatury o koronavirech, které cirkulují ve zvířecí populaci, a jejich tendenci k přenosu na člověka, ignorovány byly i nedávné publikace o původu SARS-CoV-2.

 

 

Na zprávě je také velmi podezřelé, že byl výzkum financován organizací, za kterou stojí bývalý hlavní stratég prezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon, který byl zadržen a obžalován z podvodu.

 

"Ve skutečnosti studie zasahuje do pseudovědy. Tento dokument vybral jen několik příkladů. Vyloučil důkazy a přišel s absurdním scénařem," shrnul pro National Georgaphic Robertson.

Související témata:
TN.cz