Napřímo

Dlouhý: Podle vlády je situace dobrá. Tak proč provozy neotevřou rychleji?

Bára Divišová
Bára Divišová
15.4. 2020 18:16
Téma:

Hostem moderátorky Báry Divišové v pořadu Napřímo byl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Vládu pochválil, že vůbec nějaký plán na postupné otevírání provozoven vydala. Zároveň ale některé kroky kritizoval.

Ve vládním plánu je podle Hospodářské komory mnoho nedomyšlených bodů a nespravedlností. Dlouhý kritizoval třeba otevření zahrádek, přestože se stále neví, kdy budeme muset sundat roušky. Dalším příkladem je podle něj otevření fitness center s tím, že šatny zůstanou zavřené.

 

"Spousta fitness center neotevře, protože se klienti nebudou mít kde vysprchovat, ale budou velké fixní náklady. Buď se má říct, že  třeba ta šatna bude otevřená, ale bude tam smět jen jeden člověk, nebo že se to ještě koncepčně doladí," prohlásil Dlouhý. Stejně tak podle něj neotevře celá řada restaurací.

 

Hospodářské komoře se nelíbí ani rozdělení podle rozlohy obchodu. "To mi vždycky připadá nespravedlivé. A už vůbec nerozumím tomu, že bude mít kožená galanterie s vchodem z ulice otevřeno, ale v obchodním centru zavřeno," uvedl Dlouhý s tím, že termín pro nákupní centra mu připadá velmi pozdní.

 

 

Zároveň by rád věděl, podle jakých epidemiologických ukazatelů se vláda řídí. "Ne že bychom jim chtěli fušovat do řemesla. Ale když se tvrdí, jak si v Česku vedeme dobře a to slavné reprodukční číslo klesá, připadá mi paradoxní, že se provozovny neotevřou rychleji," sdělil ekonom.

 

Dlouhý v pořadu Napřímo vypočítal ještě další paradoxy - otevřené hotely, ale hotelové restaurace ne, nebo situaci řemeslníka, který má zároveň obchůdek a netuší, jestli může otevřít. Anebo to, že vláda před Velikonocemi otevře hobbymarkety, ale poté jiné velké provozovny "zařízne".

 

Podnikatelé ale stále doufají, že vláda svůj plán ještě prověří a některá opatření snad zmírní. S ministry prý Hospodářská komora komunikuje denně, ne vždy ale politici naslouchají. "Dopis, který naznačil tři etapy a trochu rychlejší uvolnění, s námi diskutován příliš nebyl," postěžoval si Dlouhý.

 

 

Podle něj je teď důležité naslouchat lidem, kteří se v dané profesi pohybují, alespoň při tvorbě toho, jaká hygienická opatření budou v provozovnách vyžadována. "Některé návrhy jsou nepředstavitelné, musí se proto debatovat, aby byly jednotlivé body realizovatelné," navrhl.

 

Na otázku, jak hodnotí programy, které mají pomoci živnostníkům, reagoval jasně. "Jsme hrozně pomalí v tom, jak se ta konkrétní pomoc dostává k lidem. Státní správa není na to připravena, je to test celé společnosti," myslí si. Žádosti o podporu navíc podle něj provází celá řada "pitomostí".

 

Dlouhý se také vymezil proti slovům ministra vnitra a šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka. "První vyhodnocení přijde v následujících dnech. Včera jsem měl ale pocit, že mi pan Hamáček říká, jaký jsem zlobivý chlapeček, že jsem se byl projít v lese," prohlásil Dlouhý.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

epa TN.cz