Úřad práce

Podniky plánují propouštět! Týká se to stovek lidí. PŘEHLED PO KRAJÍCH

Propuštění
Zdroj: Getty Images
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
17.5. 2021 18:26
Téma:

Stovky zaměstnanců v následujících týdnech a měsících chtějí propustit firmy z celé České republiky. Nejhorší situace je v Moravskoslezském kraji, kde by se výpovědi mohlo dočkat 216 pracovníků. Podle odborníků se však v současné době pandemie covidu-19 na zaměstnanosti v Česku zásadně nepodepisuje.

"Ke konci dubna nahlásilo záměr hromadného propouštění v celém Česku celkem osm zaměstnavatelů. Tento krok by se mohl v následujících měsících dotknout 379 jejich zaměstnanců,“ řekla TN.cz mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.


Výpověď se týká především kovodělníků, strojírenských dělníků, technických a odborných pracovníků v oblasti vědy a techniky nebo řidičů a obsluhy pojízdných zařízení.

 


Oproti předchozím měsícům se však jedná o výrazný pokles nejen počtu zaměstnavatelů, kteří ohlásili hromadné propouštění, ale také počtu pracovníků, kterých se propouštění týká. "Počet zaměstnavatelů (8) meziměsíčně (o 4) i meziročně (o 36) klesl. Počet propouštěných zaměstnanců (379) klesl rovněž meziměsíčně (o 187) i meziročně (4721),“ doplnila Beránková.


Podle odborníků se situace zlepšila s příchodem jarního období, kdy se rozjíždí řada sezónních prací. "Zaměstnavatelé momentálně hledají mimo jiné nové zaměstnance ve stavebnictví, zemědělství, lesnictví, zahradnictví, v těžbě nebo také v logistice či pro e-shopy,“ míní Beránková.

 

Přehled hromadného propouštění na březen a duben 2021:


V následujících měsících by mohla díky uvolnění opatření v gastronomii nebo cestovním ruchu nezaměstnanost zase klesat.


Z dat poskytnutých Úřadem práce ČR vyplývá, že se hromadné propouštění týká nejvíce Moravskoslezského kraje, kde výpověď hrozí 216 pracovníkům tří firem, a Ústeckého kraje. Tam hromadné propouštění ohlásily dva podniky a dotknout se má 76 zaměstnanců.


Naopak firmy v Jihomoravském, Karlovarském, Královéhradeckém, Libereckém, Olomouckém, Pardubickém, Plzeňském, Středočeském kraji a na Vysočině nehodlají vůbec propouštět.

 


Ke konci dubna evidovaly úřady práce necelých 289 tisíc uchazečů o zaměstnání. Přes rok trvající pandemie koronaviru se však na zaměstnanosti v Česku podle expertů zásadně nepodepisuje. "Důvodem je především program Antivirus a další vládní programy, které výrazně brzdí růst nezaměstnanosti,“ doplnila Beránková.


Mluvčí ÚP ČR však poukazuje na fakt, že se jedná pouze o záměr. "K hromadnému propouštění dochází zpravidla v řádu několika měsíců, navíc k němu nemusí dojít 100%. Vše se odvíjí od situace na pracovním trhu a u zaměstnavatele,“ uzavřela Beránková.

 

Propouštět se chystaly také české aerolinie ČSA. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz