Politická škatulata?

Podoba vlády i rozpočtu není jistá, už se ale bojuje o úředníky

Téma:

I když není jisté, že vláda Andreje Babiše dostane důvěru, už se začalo bojovat o o úřednické židle. A to i přesto, že podobné personální změny má omezovat přijatý služební zákon.

Při příchodu nové vlády se úředníci vždy obávali personálního zemětřesení na ministerstvech. A takový čas je právě tu - zhruba za týden chce Andrej Babiš uvést do úřadů některé ministry. "Noci dlouhých nožů" měl přitom předejít služební zákon.

 

Zákon ale dává vítězi voleb možnost, jak personální změny provést. Jednou za rok totiž umožňuje systemizaci pracovních míst - tedy sloučení nebo zrušení některých pozic. Přesto, že se dnes hnutí ANO moc mluvit nechtělo, minulý týden svůj postup naznačilo jasně - změny budou.

 

"Bylo nám jasné, že hnutí ANO chvátá s ustavením vlády kromě jiného také proto, aby ještě stihlo do konce roku provést čistky na ministerstvech," komentuje celou situaci předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.


 

Hnutí ANO chce ale služební zákon novelizovat, stejně tak třeba ODS. "Každá vláda by měla mít třeba možnost jednou změnit tu organizační strukturu třeba do tří nebo šesti měsíců od té doby, co získá důvěru," zamýšlí se předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

 

Bez toho, aby se ministři museli bát soudních sporů, mohou propouštět ty, na které se služební zákon nevztahuje - a sice například na Nejvyšším kontrolním úřadě nebo v České národní bance.

pez, Lucie Heřmanská TN.cz