krása vs zdraví

Podpatky nad pět centimetrů vážně škodí zdraví, zjistili čeští odborníci

Anežka Vrbicová
Anežka Vrbicová
Aktualizováno 22:57
28.10. 2019 22:47
Téma:

Vysoké podpatky škodí zdraví víc, než si lidé myslí. Podle studie, kterou vypracovali čeští lékaři, může jejich časté nošení způsobit zdravotní komplikace, jako jsou bolest zad, kloubů nebo vznik křečových žil. Řada zaměstnavatelů přitom podpatky nad pět centimetrů vyžaduje v rámci pravidel oblékání.

Ženy mají pocit, že jsou štíhlejší, navíc v nich přitahují pohledy mužů. Vysoké podpatky ale mají na zdraví velmi negativní dopady. "Na základě našeho výzkumu jsme dospěli k závěru, že obuv na podpatku vyšším než pět centimetrů může vést ke vzniku chronických bolestí kolenního kloubu a Achillovy šlachy," shrnul rehabilitační lékař 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Kamal Mezian.


Podle odhadů nosí vysoké podpatky pravidelně téměř polovina žen ve věku od 15 do 54 let. Podle několika průzkumů a experimentů podtrhují vysoké podpatky ženskou přitažlivost.


Podle lékařů nezáleží na typu podpatku, ale na jeho výšce. Relativně bezpečné jsou podle výzkumu podpatky do tři až čtyř centimetrů. Řada zaměstnavatelů ale vysoké podpatky na pracoviště vyžaduje.

 

 


"Zaměstnavatel může ženám doporučit dress code, jak by měly být oblečeny. Samozřejmě žena si sama rozhodne, jak vysoké ty podpatky bude mít," vysvětlil odborník na společenskou etiketu Ladislav Špaček.


Například v Kanadě uzákonili před dvěma lety zákaz vyžadování obuvi na vysokém podpatku zaměstnavatelem. K podobnému kroku přistoupily také úřady na Filipínách nebo v Japonsku.


Problémy s podpatky řešili už i na filmovém festivalu v Cannes. V roce 2015 organizátoři odmítli pustit na červený koberec několik žen, protože neměly lodičky na vysokém podpatku. O rok později se po tomto slavném koberci prošla naboso Julia Roberts, aby na problematiku upozornila.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

rod TN.cz