elektronický výpis

Podvádí váš lékař? Takhle snadno zjistíte, co všechno vám účtuje

Téma:

Úplatných lékařů přibývá a zdravotní pojišťovny apelují na pacienty, aby jim s odhalování pojistných podvodů pomohli. Jde to jednoduše - stačí nahlédnout do výpisu vykázané péče a přesvědčit se, že jsou v něm skutečně jen zákroky, které jste podstoupili.

Česká asociace pojišťoven už připravuje nový systém, který by na podvody včas upozornil. Odhalit je může elektronický výpis zdravotní dokumentace, kam lékaři zaznamenávají, jaké výkony pojišťovnám naúčtovali. Do toho můžete sami nahlédnout.

 

Každý výkon, který lékaři provedou, musí zaznamenat do výpisu vykázané péče. Většina pojišťoven nabízí tento výpis v elektronické formě, můžete do něj tak nahlédnout z pohodlí domova. Okamžitě se dozvíte, jaké péče se vám dostává. Pokud je ve výpisu zákrok, který jste nepodstoupili, je jasno - váš doktor se na vás pokusil vydělat.

 

Na základě žádosti musí zdravotní pojišťovny ze zákona poskytnout údaje jednou ročně, to se ale týká papírového výpisu. Většina zdravotních pojišťoven však nabízí i možnost procházet své záznamy na internetu kdykoli. Jak výpis u vaší pojišťovny získat?

 

 

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP)

Největší zdravotní pojišťovna v Česku poskytuje přístup k elektronickému přehledu vykázané péče pomocí aplikace Moje VZP. Aplikace vám umožní mít pod kontrolou platby zdravotního pojištění, ověřit si, zda nemáte nedoplatky na pojistném, projít si historii plátců pojistného či jakou péči a za jakou částku váš lékař pojišťovně vykázal.

 

Zabezpečené webové rozhraní Moje VZP je vytvořeno tak, abyste si mohli své informace bezpečně a co nejjednodušeji zkontrolovat. Můžete zvolit, zda budete do svého účtu nahlížet z mobilního zařízení, tabletu nebo stolního počítače. K přihlášení můžete využívat certifikát, nebo kombinaci přístupového jména, hesla a SMS klíče.

 

Ostatní české zdravotní pojišťovny jsou sdruženy v tzv. Portálu zdravotních pojišťoven. Stačí se zaregistrovat a získáte možnost nahlížet do svých výpisů v podstatě bez jakéhokoli časového či množstevního omezení. Tato služba je bezplatná.

 

 

Vojenská zdravotní pojišťovna (VOZP)

Klienti VOZP mají přístup do své elektronické dokumentace přímo přes zmíněný portál, přihlašují se pomocí certifikátu nebo SMS autorizace. Pokud jste se registrovali přes SMS, aktivovat účet musíte na libovolné pobočce VOZP. Přineste si s sebou doklad totožnosti a telefon, který jste uvedli v žádosti pro zasílání SMS kódu.

 

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (OZP)

OZP poskytuje online služby pomocí tzv. VITAKARTY. VITAKARTA ONLINE umožňuje využít většinu služeb nabízených OZP, aniž musíte osobně navštívit přepážku. Součástí je mimo jiné VITAKARTA - zdraví, která zahrnuje kromě informací o Vašich ošetřujících lékařích a zdravotní péči také Asistenční službu a Vitakonto. Při registraci uvedete svůj email, následně dostanete aktivační kód. Veškerou svou dokumentaci najdete v záložce Zdraví.

 

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP)

ČPZP využívá k online komunikaci s klienty tzv. Elektronickou přepážku. Nejrychlejší možností, jak zpřístupnit Elektronickou přepážku, je osobní registrace na kterékoliv pobočce ČPZP (stačí vám občanský průkaz a mobilní telefon).

 

Pokud nechcete navštívit pobočku, můžete využít elektronickou registraci, ve které vyplníte základní údaje a počkáte na doručení aktivačního kódu, který vám přijde domů. Do Elektronické přepážky se poté přihlásíte buď pomocí SMS kódu, nebo platného certifikátu.

 

 

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (ZPŠ)

K elektronické komunikaci se ZPŠ využívají klienti webovou aplikaci Karta mého srdce. Pokud máte zájem o zřízení přístupu, stačí jen uzavřít smlouvu na kterémkoliv pracovišti ZPŠ. K uzavření smlouvy potřebujete jeden z dokladů totožnosti (občanský průkaz nebo cestovní pas), e-mailovou adresu a číslo mobilního telefonu, na který Vám budou zasílány SMS s přístupovým kódem.

 

Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR (ZPMV ČR)

Údaje o zdravotním stavu pojištěnce ZPMV ČR jsou zpřístupněny online v aplikaci Karta života. K přístupu a následnému vyplnění Karty života pojištěnec musí mít osobní identifikátory (PIN a heslo). Ty získá na každé pobočce ZP MV ČR po předložení dokladu totožnosti. Po úspěšném založení Karty života pojištěnec obdrží do 14 dnů poštou samolepku – symbol Karty života, kterou je nutno nalepit na průkaz pojištěnce.

 

Kartu života je možné získat i na základě pojištěncem vyplněného a podepsaného papírového formuláře. Vyplněný samostatný formulář bez příloh pojištěnec odevzdá na kterémkoliv pracovišti ZP MV ČR.

 

 

Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna (RBP)

Také RBP nabízí klientům možnost komunikace přes internet - službu MojeRBP. V záložce Moje zdraví získáte informace o čerpané zdravotní péči i srovnání poskytnutých zdravotnických služeb s cenovými relacemi. K přihlášení vám postačí číslo pojištěnce, jméno, příjmení, telefon a e-mail.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Lékaři nedávali nemocné dívce velké naděje na přežití. Rodiče však udělali něco, díky čemu je dnes zdravá!

Lékaři oznámili nemocné ženě, že má rakovinu! Během operace ale zjistili, že se hrozivě spletli

mom TN.cz