Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.8. 2015 20:50
kauza byty RPG

Podvedení horníci: Bakala jim slíbil byty, teď je prodal do ciziny

Zdroj: TV Nova
Témata:

Miliardář Zdeněk Bakala dnes na Ostravsku prodal přes 43 tisíc tzv. RPG bytů, ve kterých bydlí hlavně rodiny bývalých horníků. Tyto byty získal před lety při pochybné privatizaci OKD. Jejich novým majitelem, se stala zahraniční společnost Round Hill Capital. Lidé se teď bojí zvyšování nájmů. Bakala tím navíc definitivně porušil svůj dřívější slib, že si bývalí horníci, budou moct nájemní byty odkoupit…

Prodej bývalých bytů OKD je podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) velkým morálním i podnikatelským selháním Zdeňka Bakaly. Není podle něj v souladu se záměrem privatizační smlouvy OKD. Předseda vlády to sdělil na dotaz ČTK. Prodej kritizuje i prezident Miloš Zeman a opoziční představitelé.

 

Podle Sobotky je zřejmé, že Bakala "definitivně porušil svůj opakovaný veřejný příslib, že se bude o bytový fond starat a v případě zájmu umožní prodej bytů jejich nájemníkům". "Je to jeho velké morální i podnikatelské selhání," poznamenal Sobotka. Dodal, že prodej bytů mimo struktury spojené s OKD není podle jeho názoru "v souladu se záměrem smlouvy uzavřené při doprivatizaci minoritního státního podílu v OKD", která počítala s předkupním právem nájemníků.

 

Bakalova firma dostala kvůli bytům pokutu 30 milionů

 

Podobně se vyjádřil i Zeman. "Pan (Zdeněk) Bakala znovu porušil slib, že byty prodá nájemníkům za zvýhodněnou cenu," citoval Zemana, který proti Bakalovi vystupuje dlouhodobě, jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

 

Společnost RPG Byty, ve které má Bakala podíl, získala byty od své mateřské firmy RPG Industries, taktéž spoluvlastněné Bakalou, která je koupila v roce 2004 spolu se společností OKD. V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě prodeje bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek. To se ale nestalo.

 

Mluvčí Roman Frkous za Bakalu uvedl, že práva nájemníků i po prodeji firmy zůstanou zachována. "Postavení nájemníků se prodejem společnosti žádným způsobem nemění. Jejich nájemní smlouvy platí dál, jejich smluvní stranou nadále zůstává společnost RPG Byty," uvedl.

 

Předseda Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ, hájícího zájmy nájemníků, Roman Macháček však ČTK řekl, že podle jeho mínění se nový vlastník bude snažit z investice vytřískat maximum, do oprav investovat minimum a nájemníci budou platit zvyšující se nájemné. "Investor se bude tvářit, že to koupil v dobré víře, a těžko se po něm bude něco vymáhat. Pro nájemníky z toho nic dobrého nebude," řekl Macháček.

 

Společnost Round Hill Capital koupila od RPG Byty 43.083 bytů o celkové ploše přibližně 2,6 milionu metrů čtverečních. Cenu transakce společnosti nezveřejnily.

 

Round Hill Capital je globální společnost zaměřená na investice a správu v realitní oblasti. Má pobočky ve Spojeném království, Německu, Lucembursku, Belgii, USA a Nizozemsku. Od založení v roce 2002 investovala do svého evropského portfolia kapitál přesahující hodnotu šesti miliard eur (přes 162 miliard korun).

TN.cz/ ČTK
Reklama