Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

stíhání

Podvod za 1,5 miliardy! Muž měl poškodit přes 5 tisíc lidí

Obviněný Jiří Kubíček na autogramiádě HC PSG
Zdroj: Profimedia

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili dvaačtyřicetiletého muže z podvodu se škodou asi 1,5 miliardy korun. Na webu o tom dnes informoval mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. Obviněný podle vyšetřovatelů vylákal peníze od 5400 občanů České republiky, stíhán je na svobodě. Hrozí mu až deset let vězení. Podle policie jednal mimo jiné za společnosti World Systems Market, Inc. a WSM Invest Limited se sídly v zahraničí.

Kromě obvinění z podvodu čelí muž spolu s dalším člověkem také stíhání kvůli legalizaci výnosů z trestné činnosti. V kauze jsou obviněni ještě dva lidé, podle policie se dopustili pokračujícího přečinu legalizace výnosů z trestné činnosti z nedbalosti.

 

"Obviněný jednatel a ředitel výše uvedených společností měl dle našich závěrů (a dle znaleckých posudků) pro sebe a jím ovládané společnosti zlegalizovat více než 600 milionů korun," informoval Ibehej.

 

Podle mluvčího muž působil jako osoba jednající za společnosti World S3ystem Market, Inc. a WSM Invest Limited se sídly v zahraničí, ve kterých figuruje záhadný miliardář Jiří Kubíček, kterého elitní detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu "navštívili" již loni v březnu. Obvinění ale tehdy nepadlo.

 

 

Policie nyní tvrdí, že obviněný nabízel založení obchodního účtu u zahraničních společností za účelem zhodnocení klientských vkladů. Vylákané prostředky pak podle vyšetřovatelů vyváděl z bankovních účtů, přeposílal je mezi dalšími jím ovládanými účty a hradil z nich provozní náklady společností, které řídil.

 

Kubíček zbohatl na prodeji takzvaných forexových robotů, kteří dokážou sami obchodovat na burze a mají vysoké výnosy. Podle expertů se ale roboti chovají chaoticky a nefungují tak, jak Kubíček tvrdí.

 

Podle policie jde o takzvanou pyramidovou hru, kdy jsou ve vzduchu drženy vklady nových klientů. Kubíček v tiskovém prohlášení reagoval, že v obvinění je uvedeno 56 poškozených a škoda zhruba 15,6 milionu. To, že by se dopustil podvodu, podnikatel popíral.
 

klma tn.cz / ČTK