ÚSPORY PRYČ

Podvodné telefonáty na vzestupu: Důvěřivá žena přišla o čtvrt milionu

Michaela Klárová
Michaela Klárová
8.4. 2021 14:01
Téma:

Za poslední rok přibylo pokusů o telefonické podvody. Kriminalisté zaznamenali desítky případů, kdy se někdo snažil pod nejrůznějšími záminkami vylákat z lidí peníze. Takový případ teď řeší policie na jihu Čech.

Tentokrát se nejednalo o podvedenou seniorku, ale o ženu středního věku, kterou po telefonu oslovil neznámý muž. Představil se jako pracovník banky, ve které má žena účet. Poměrně sofistikovaně kladenými otázkami z ní vylákal údaje k účtu a platební kartě.


Byl prý tak přesvědčivý, že žena měla pocit, že se opravdu baví s bankovním úředníkem. Jenže volající následně použil informace k neoprávněným převodům. Peníze, skoro čtvrt milionu korun, které si žena ušetřila, odešly na účet v zahraničí.

 


Policie nevylučuje, že podezřelý muž bude stejnou taktiku zkoušet i jinde. Telefonní čísla si zřejmě vybírá náhodně. Podobných případů teď podle vyšetřovatelů přibývá po celé republice a jak se zdá, podvedenými už nejsou pouze senioři, ale i mladší lidé.


Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) eviduje i případy, kdy se volající vydává za zaměstnance nadnárodní softwarové společnosti a lámanou angličtinou požaduje instalaci programů, kvůli kterým se dostane lidem do počítače.
 

Související témata:
rod TN.cz