jak se bránit

Podvodníci lákají na práci v zahraničí! Lidé jim naletěli a přišli o tisíce

Šťastní zaměstnanci
Zdroj: Getty Images
Hana Mikulková
Hana Mikulková
Aktualizováno 26.10. 2019 15:17
Téma:

Policie v posledních měsících řeší několik podvodných nabídek k zaměstnání v zahraničí. Zájemci si museli zajistit drahé letenky a ubytování s příslibem proplacení nákladů. Peněz a práce se ale už nedočkali.

"V posledním čtvrtletí bylo Policií České republiky zaznamenáno několik případů, které se týkaly podvodných nabídek zaměstnání přes profesní sociální síť LinkedIn," popsal policejní mluvčí Jaroslav Ibehej.

 

Uživatelé sociální sítě byli v anglickém jazyce osloveni údajným personalistou nadnárodní společnosti s nabídkou zaměstnání. "V následné komunikaci byli požádáni o zaslání profesního životopisu na kontaktní e-mail. Poté přišlo pozvání na pohovor do Velké Británie," popsal mluvčí.

 

 

"Personalista" předal informace k dopravě a místu, kde se bude konat pracovní pohovor. Zájemci o práci si ale museli letenky a ubytování objednat a zaplatit pouze "přes smluvního agenta nadnárodní společnosti". "S ujištěním, že uhrazená částka (ve výši několika stovek liber) bude následně proplacena při pracovním pohovoru," dodal mluvčí.

 


Později ale vyšlo najevo, že konkrétní nadnárodní společnost s uvedenou nabídkou nemá nic společného. Policie tak nabádá lidi k obezřetnosti především u nabídek, které slibují snadné získání peněz a které obdrží přes emailovou adresu, která se neshoduje s názvem společnosti. "Podezřelá je také platba předem za zprostředkování práce v zahraničí, nákup letenek či zajištění ubytování," zakončil mluvčí.

TN.cz