ÚTOK PODVODNÍKŮ

Pozor na útoky na vaše konta, varují banky! Hrozí ztráta peněz

Internetové bankovnictví
Zdroj: Getty Images
Téma:

Klienti českých bank v posledních týdnech čelí útokům ze strany podvodníků. Ti se snaží prostřednictvím emailů nebo telefonátu získat přihlašovací údaje do elektronického bankovnictví příp. čísla jejich bankovních karet.

Česká bankovní asociace (ČBA) dnes vydala varování před podvodníky, kteří se v přesvědčivých telefonátech vydávají za pracovníky banky a informují o tom, že jejich bankovní účet byl napaden a požadují po nich přístupové údaje.

 

"Česká spořitelna aktuálně čelí vlně telefonátů, v nichž se podvodníci vydávají za naše pracovníky a požadují po klientech jejich přihlašovací údaje do digitálního bankovnictví a čísla platebních karet..." říká Filip Hrubý, tiskový mluvčí České spořitelny.

 

 

Mimo telefonátů podvodníci využívají také emailovou komunikaci. „Phishingovým útokům přes e-maily čelíme skoro kontinuálně od začátku tohoto roku." dodala Markéta Šilhánová z Raiffeisenbank.

 

Banky upozorňují, že přihlašovací údaje do bankovnictví, čísla platebních karet ani potvrzovací kódy z SMS zpráv žádná banka po svých klientech nikdy nepožaduje.

 

Desatero bezpečnosti České bankovní asociace

 

1) Zabezpečte si počítač

Nainstalujte a pravidelně aktualizujte antiviry a firewally na svém počítači na nejnovější verzi. Zvýšíte tak bezpečnost svých souborů, neboť aktuální verze dokáží zachytit hrozby a viry, které jsou na internetu i pár dní.

 

2) Zabezpečte si mobilní telefon

Určitě se do svých účtů přihlašujete častěji ze svého smartphonu než z počítače, chráníte ho ale minimálně stejně? V každém mobilním obchodě s aplikacemi najdete mnoho bezpečnostních aplikací, které jsou dostupné zdarma nebo za malý poplatek.

 

3) Ověřujte si původ aplikací

Jakékoliv programy a aplikace stahujte a instalujte do svého mobilu i počítače pouze z důvěryhodných a ověřených zdrojů, nejlépe z oficiálních stránek firem či bank. Ověřený zdroj poznáte např. podle zeleného certifikátu u názvu webových stránek v horní liště prohlížeče, kontrolujte ale i aplikace stahované v mobilních obchodech a čtěte jejich recenze.

 

4) Chraňte své přihlašovací údaje

Se svými přihlašovacími a osobními údaji zacházejte opatrně. Nikomu je nesdělujte, neukládejte je na počítačích ve veřejných sítích nebo ve škole, a zadávejte je jen na bezpečných serverech.

 

5) PIN jako v oko hlavě

Je váš PIN datum narození nebo 1234? Rychle si ho změňte a zapamatujte. Pokud víte, že jste zapomnětliví a musíte si PIN schovat, nenechávejte ho v blízkosti platební karty a střežte ho jako oko v hlavě.

 

6) Mějte bezpečné heslo

Heslo by mělo být neodhadnutelné (NE vaše jméno apod.), silné (kombinace velkých i malých písmen a znaků), nezjistitelné (př. hackerský program zkouší slova ze slovníku) a především unikátní - nikdy nepoužívejte stejné heslo pro různé služby (př. sociální sítě, e-mail a bankovní účet)! Hesla s nikým nesdílejte a neukládejte je do prohlížeče. Pokud si je nezapamatujete, zapište si je, ale následně uložte na bezpečné místo (trezor)! Pokud je to možné, zvolte k účtům dvoufaktorové ověřování.

 

7) Pozor na neznámé přílohy

Neotvírejte e-maily ani přílohy od neznámých a podezřelých odesílatelů, neklikejte ani na žádné odkazy v těle těchto e-mailů. Vždy raději zkontrolujte e-mailovou adresu odesílatele a pravopis. Podvodné zprávy, které často informují o falešných exekucích či výhrách, rovnou hoďte do spamu.

 

8) Nakupujte jen u prověřených on-line prodejců

Přes internet nakupujte jen u prověřených a důvěryhodných prodejců - orientujte se podle bezpečnostního certifikátu, který potvrzuje důvěryhodnost webových stránek. U soukromých inzerentů a méně známých webů čtěte recenze.

 

9) Čtěte upozornění banky

Nejen ty bankovní, ale také vašeho počítače. Pokud upozornění jen odklikáváte, může vám např. uniknout zpráva z vaší banky o útocích hackerů. Věnujte jim tak pozornost a chraňte sebe i svůj účet.

 

10) Informujte banku

Pokud máte, byť jen podezření, že se s vaším účtem děje něco podivného či špatného, kontaktujte svou banku. Přes infolinku vám zákaznická podpora dokáže zkontrolovat váš účet, zablokovat příkazy nebo ztracenou kartu.

lk TN.cz