cílí na seniory

Podvodníci útočí přes sociální sítě, z lidí tahají kódy a obírají je o peníze

Muž pracuje s počítačem - Ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Martin Klícha
Martin Klícha
Publikováno 14. 7. 2020
Téma:

Policisté kvůli přibývajícím podvodům, jejichž terčem se nejčastěji stávají senioři, doporučují, aby si lidé zablokovali u svého operátora platby třetím stranám. Podvodníci v tomto případě zneužívají ukradené účty na facebooku a následně z lidí tahají PIN kódy, které jim chodí na telefon. Výjimkou není ani případ, kdy oběť poslala 11 kódů za sebou.

Scénář je vždy velmi podobný, podvedeným přijde zpráva od známého na facebook s tím, aby mu přeposlali telefonní číslo a kód, který jim dorazí. Lidé, nejčastějším cílem podvodníků jsou senioři, často v domnění, že si skutečně píšou se známým, kódy přepošlou. To ale netuší, že je účet v rukou někoho cizího.

 

Jen na Mělnicku řeší policisté od začátku července hned čtyři případy. Poslední případ se týká 71leté ženy. "Poškozená v domnění, že si píše se svojí kamarádkou, kódy poslala. Navíc se pachateli povedlo z poškozené vymámit i ofocenou debetní kartu k účtu a název e-mailové schránky. Pachatel využil slabého zabezpečení e-mailové schránky a pomocí ní získal přístup i k jejímu facebookovému profilu, změnil k němu její přístupové údaje i údaje pro obnovení. To samé udělal i u e-mailu, který byl s facebookovým účtem provázán. V tomto případě způsobil seniorce škodu ve výši 2568,- Kč za tzv. m-platby. Pokusil se i o výběr hotovosti z jejího účtu v bance," popsala mluvčí policie Markéta Johnová.

 

Z napadeného účtu poškozené pak podvodník kontaktoval další ženu. I ta poslala kódy a fotografie kreditních karet a přišla o 3936 korun za m-platby a 5000 korun jí zmizelo z účtu.

 

 

Princip podvodu je jednoduchý, pachatel prolomí heslo na email a obnoví všechna hesla k účtům, které jsou s emailem propojeny. Pak se dostane přímo na facebook, kde kontaktuje další oběť a vydává se přitom za vlastníka účtu.

 

"Poté, co se dostane na faceboookový profil, kontaktuje známé těchto profilů, aby jim pod legendou "večeře pro dva", "víkend pro dva" či jiné soutěže sdělili svá telefonní čísla. Pokud číslo získá, pokusí se ho využít v rámci internetového nákupu. K uhrazení částky za zboží zvolí tzv. m-platbu, tedy platbu z paušálního účtu mobilního operátora. Aby ji mohl dokončit, potřebuje ověřovací kód, který přijde právě na konkrétní zneužité telefonní číslo i několikrát. Aby pachatel co nejvíce udržel spolupráci s poškozenou, ujišťuje ji, že v případě, že by se jí něco z účtu strhlo, vše jí uhradí. I 11 opsaných PIN kódů za sebou není výjimkou," doplnila Johnová.

 

Podvodníci nejčastěji volí menší částky, aby nevzbudili podezření. Navíc spoléhají na to, že lidé menší částky neohlásí.

 

Těmto podvodům se lze bránit několika způsoby. Policie doporučuje zakázat zasílání prémiových SMS přímo u operátora. Dále je vhodné důsledně zabezpečit profil na facebooku i email, se kterým je spárován.

 

 

"Aniž bychom o tom byli ze strany poskytovatele e-mailové schránky informování, každý den je na naše soukromé e-mailové schránky vedeno tisíce automatizovaných útoků na prolomení hesla. Proto je důležité si svá hesla často měnit. K vyššímu zabezpečení účtu je možné využívat také dvoufázového ověření, kdy pro přihlášení je uživateli navíc zaslán na jeho mobilní telefon ověřovací kód. Pro nákupy na internetu je dobré založit si druhý e-mailový účet a svým hlavním e-mailovým účtem se nikde neregistrovat," vysvětlila Johnová.

 

Na žádosti o zaslání čísla či ověřovacích kódů je podle policie nejlepší vůbec nereagovat.

TN.cz