Lidé nic netušili

Podvodníci zneužívali cizí doklady, na jiné lidi si napůjčovali milion

Téma:

Kriminalisté zadrželi dvojici mužů, které podezírají, že zneužívali cizí osobní doklady k žádostem o půjčky. Vše měli provádět prostřednictvím výpočetní techniky, mobilních telefonů a internetu. Hrozí jim až osmileté vězení. Podle policie jsou poškození po celém Česku

Až devět úvěrových společností a třicet lidí měli poškodit dva muži, kteří zneužili jejich identitu. Na webech podle policie nabízeli výhodné úvěry, půjčky nebo i práci. Zájemci pak museli vyplnit své osobní údaje a naskenovat doklady.

 

"Na tyto osoby uzavírali bankovní účty a úvěrové smlouvy. Finanční prostředky z těch úvěrových smluv se potom převáděly na bankovní účty zřízené na jména poškozených, kteří o tom vůbec nevěděli a tyto finanční prostředky potom předváděli podezřelí na své účty," uvedl kriminalista Slavomír Matějka.

 

Podle policie způsobila dvojice škodu zhruba jeden milion korun. Může se prý ale ještě zvýšit. Přestože řada Čechů prohlašuje, že by své osobní údaje nikdy nezveřejňovala. Trestné činy páchané elektronickou cestou jsou u nás stále častější.

 

"V takových případech lidem doporučuji značnou obezřetnost a hlavně opravdu zvažovat, komu poskytnou své osobní údaje. Pachatelé jsou mnohdy "chytřejší" než instituce, jako jsou například banky," upozorňuje advokát Jan Černý.

 

 

Pachatele zadržela zásahová jednotka. Při domovní prohlídce se u jednoho z nich našly zbraně - flobertka a plynová pistole. "Muži jsou v současné době obviněni z několika trestných činů – podvod, úvěrový podvod a poškození cizích práv," informoval mluvčí pražských policistů Jan Rybanský.

 

Pokud budou muži odsouzeni, hrozí jim až osm let za mřížemi. Jeden z nich je teď držen ve vazbě.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
vbo, Lucie Linhartová TN.cz