Nejstarší oběti bylo 90

Podvodník okrádal v Praze seniory. Tyhle triky používal

Minimálně patnáct okradených seniorů a škoda několik desítek tisíc korun - to je výsledek několikaměsíčního počínání osmatřicetiletého recidivisty z Prahy. Ten se vtíral do bytů starších lidí s nejrůznějšími výmluvami a lákal z nich peníze. Nejstarší ženě, kterou okradl, bylo 90 let.

"Vešel jsem, protože byly otevřené vchodové dveře," popisoval zloděj a podvodník policistům, jak se dostal do jednoho z bytů. "Otevřel mi starší pán, kterému jsem řekl, že jdu měnit jističe," vysvětloval policistům zkušený recidivista jednu ze svých oblíbených fint.

 

Jindy se vydával za pracovníka vodáren, plynáren nebo bytového družstva. Jeho návštěvy domácností ale končily zpravidla tím, že v nestřeženou chvíli ukradl cokoliv, co se dalo rychle zpeněžit.

 

"Vybíral si záměrně seniory, protože to pro něj byly lehké oběti," uvedla kriminalistka Zuzana Janštová.

 

Ne vždy to ale vyšlo. Třeba jako když se vydával za policistu a ukazoval důchodkyni místo průkazu občanku. "Jsem myslel, že to paní prostě neprohlídla," přiznal recidivista. Žena, kterou chtěl okrást, ale jeho trik prohlédla a napálit se nenechala.

 

 

Muže prozradily dvě zásadní věci. A to stopy DNA a otisky prstů, které po něm zůstaly v bytech okradených lidí. "Nejstarší oběť pachatele byla devadesátiletá seniorka," dodala Janštová.

 

"V případě odsouzení mu hrozí až pětiletý pobyt za mřížemi," dodal mluvčí pražských policistů Jan Daněk. Pachatel byl přitom na svobodě teprve od konce loňského léta.

Související témata:
vbo, Ondřej Špalek TN.cz