Poslední vzepětí

Podzim se blíží, v pondělí ještě byly tropy! Dlouho už ale nevydrží

Téma:

Začínající podzim zatím připomíná spíše léto. V pondělí na některých stanicích naměřili meteorologové tropické teploty, tedy přes 30 stupňů Celsia.

V Praze u Vltavy to vypadá jako uprostřed léta. Teploty se v pondělí vyšplhaly k tropickým třiceti stupňům. "O těchto dnech mluvíme jako o dnech mariánského léta, kdy k nám ještě od jihu proniká velmi teplý vzduch," popsala meteoroložka Dagmar Honsová.

 

Poslední možnost vykoupat se a nachytat bronz využilo mnoho lidí. Půjčovny kajaků a paddleboardů mají žně. Svetry podle meteorologů můžou ještě nějakou chvíli zůstat ve skříni.

 

Pravděpodobně poslední tropické teploty letošního roku by měly podle meteorologů vydržet do poloviny tohoto týdne. Větší teplo se podle předpovědi ještě vrátí koncem září s takzvaným babím létem.

 

 

Babí či svatováclavské léto se vyznačuje málo větrným, slunným a přes den teplým počasím, které u nás každoročně panuje na přelomu září a října. V Severní Americe tomuto období říkají indiánské léto.

 

"Z klimatologického hlediska to zatím vypadá, že letošní podzim bude teplotně nadprůměrný a srážkově průměrný," říká Honsová.

 

Pokud se nechcete spoléhat na meteorology, můžete zkusit i některou z takzvaných babských rad. Pokud bylo hodně slupek na cibuli, tak byl předpoklad, že podzim (a také zima) budou srážkově nadprůměrné a samozřejmě výrazně teplotně podprůměrné.

Související témata:
pez, Karolína Pavlínová TN.cz