Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

sex a ochrana jak je poznáte?

Tisíce Čechů mají pohlavní nemoc, tyto se šíří nejvíc! PŘÍZNAKY

Pohlavní choroby
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Léto je jako dělané pro navazování nových známostí, při sexuálním dovádění buďte ale velmi opatrní! Počet pacientů s pohlavními nemocemi stále roste, nejvíc se šíří hlavně HIV virus a kapavka. Od roku 2012 se počet nakažených téměř zdvojnásobil.

Kapavka patří mezi nejrozšířenější pohlavní nemoci u nás. Ještě v roce 2011 evidovali lékaři 709 lidí nakažených touto pohlavní nemocí, v loňském roce už nemocných bylo 1497. Odborníci delší dobu varují, že pohlavních nemocí v České republice přibývá, chybí ale podle nich osvěta. Lidé totiž ze sexuálních chorob příliš strach nemají a žijí v domnění, že vše se dá léčit. To je ale obrovský omyl.

 

HIV a AIDS

 

Virus HIV patří mezi ty nejznámější pohlavní infekce. V roce 2016 bylo v České republice zjištěno 286 nových případů, z toho 262 mužů. U 21 lidí vypuklo onemocnění AIDS.
Za rychlým nárůstem je podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) hlavně fakt, že muži mají častěji sex s muži – a ten bývá v drtivé většině případů nechráněný. Právě přenos při pohlavním styku je stále hlavní cestou infekce (v roce 2016 šlo o 92,3 procenta případů).

 

 

- hlavní příznaky HIV: zvětšené mízní uzliny na více místech po těle, horečka, noční pocení, zánět hltanu, úbytek na váze
- další příznaky: vyrážka, bolesti hlavy a svalů, pocit nevolnosti, zvracení, průjem, bělavý povlak v ústech, afty
- příznaky AIDS: oportunní (těžké) infekce – mohou napadat orgány (plíce, trávicí soustavu, mozek,…), nádorová onemocnění, neurologické potíže (výpadky paměti, zhoršená koordinace, zmatená řeč, psychotické chování)

 

 

 

Pokračování na další stránce

lud TN.cz